Některé desky pro Ryzen 3000 nedosahují plného boostu, jiné jej překonávají
Redakce webu Hardware Unboxed otestovala celkem 14 základních desek se socketem AM4 a redakce webu Guru 3D shrnula její výsledky v přehledném grafu. Test proběhl na procesoru Ryzen 7 3800X (boost 4,5 GHz), ve všech případech byl použit tentýž chladič, aby nedošlo ke zkreslení v důsledku odlišných teplot.
Tři modely dosáhly dokonce vyššího boostu než by musely, další tři dosáhly přesně stanovené hodnoty. Následuje pět modelů, u kterých nebylo dosaženo přesně 4,5 GHz, ale rozdíl je minimální, pod jedno procento (konkrétně 5,6-7,8 ‰). Podobné kosmetické rozdíly se vyskytují i na platformách procesorů Core a lze je považovat za obvyklé.
Zásadnější odchylka už se týká desek MSI B450 Tomahawk Max, MSI Prestige X570 Creation a Biostar Racing X570GT8. Zatímco v případě MSI B450 Tomahawk Max lze přimhouřit oko, neboť jde o produkt postavený na předchozí generaci Ryzenů a navíc v mainstreamové cenové relaci (byť, jak ukazuje ASRock s AB350M PRO4, jde to i lépe), u dvojice s čipsetem X570 už to na mhouření oka není. Tyto desky byly pro Ryzeny 3000 postaveny na míru, takže by k podstřelení taktovací frekvence o více než 100 MHz nemělo docházet.
Oproti standardnímu boostu vás tyto modely mohou ochudit o ~2,8 % výkonu a oproti deskám na opačném konci grafu až o ~4 %. V tuto chvíli nelze říct, zda jde o problém v návrhu desky (např. nevhodně dimenzované či koncipované napájecí obvody), nebo špatně vyladěný BIOS (což by výrobce mohl zlepšit), ale dokud to nebude jasné nebo vyřešené, bude vhodnější se těmto modelům vyhnout.