Neobjektivita či neznalost novinářů, závěr
Kapitoly článků
7. kotva: neobjektivní vystupování novinářů
Všechny tyto kotvy, které jsem až dosud uvedl, mají jeden nepříjemný důsledek: vytvářejí povědomí o Linuxu či open-source v duších mainstreamových IT novinářů i běžných novinářů. V článcích na IT webech se povětšinou hovoří pouze o Windows a pokud je zmíněn Linux, je to často v tom smyslu, že "tam vám to nepojede". Řekněme ale, že situace se mění, byť jsou po cestě často obrovská klopýtnutí na tom či ono serveru. Horší je to s masmédii.
Když přijede do Česka Bill Gates nebo Steve Ballmer, je tam okamžitě Česká televize a dělá rozhovory, Marek Eben zpovídá Gatese na své plovárně a celkově je o Microsoftu hodně ve zprávách slyšet (pravidelně o jeho nových Windows, novém Internet Exploreru atd.). Ale když přijede Mark Shuttleworth, který je vedle Ubuntu (pro které by s ním měla dělat ČT rozhovor pro "Události") zajímavý i jako 2. vesmírný turista (ideální člověk na plovárnu, Marku Ebene!), tak nikde ani slůvko. Totéž o softwaru, jako by kromě Applu a Microsoftu nikdo jiný neexistoval, snad jen ten Vint Cerf se v Událostech objevil na několik vteřin. A přitom Česká televize má ze zákona povinnost podávat vyvážené zpravodajství!
Můj osobní dojem je ten, že kdyby například přijel do Česka Linus Torvalds, tak s ním ČT udělá pár-vteřinový rozhovor o ničem, ale na plovárně se neobjeví. Z prostého důvodu: pan Eben by nevěděl o čem si s ním povídat. Jakkoli se vyzná a je schopen debatovat o všeobecných problémech, Linus musí být v jeho očích jen jakýsi geek bojující proti Microsoftu. Rád bych se mýlil a jednou Linuse rád Na plovárně, v Hyde Parku či v Událostech, komentářích viděl, ale nesměly by mu být kladeny jen stupidní otázky. To vyžaduje skutečně znalého žurnalistu, který vedle svého řemesla ovládá i IT a takových v této zemi asi moc nebude. Ale znovu zdůrazňuji, budu velmi rád pokud mě někdo jednou vyvede z omylu.
Celkově je ale, z malé části cíleně, z velké části nevědomky, o Linuxu vytvářen velkými médii dojem, že jde o něco snad až "sektářského", případně určeného pro počítačové experty či nevhodného pokud chcete na počítači normálně pracovat. Zčásti je tento vytvářený dojem správný, na Linuxu se opravdu nedá "pořádně hrát" pokud chcete hrát nové pecky, nedá se na něm pracovat ve Photoshopu, protože tam neběží (čert vem, že 99% domácích uživatelů má tenhle program za 25 000Kč "ukradený") a nedá se na něm dělat spousta věcí. Jestli se to někdy zlomí, tak to bude až během příštích několika let, i díky tomu, že stále větší část aktivit lidí se přesouvá na web a tam nemá "Linux" prakticky žádná omezení ve srovnání s Windows (pokud pomineme dnes již výjimečné problémy s Flashem či Javou a také občas používaný Silverlight).
Závěr
A jestli někdy "ten Linux" těchto svých sedm kotev vytáhne ze dna a konečně se rozjede? Upřímně, nevím, ale myslím si, že nikoli. Rozhodně ne všechny, protože by kromě své vlastní řevnivosti na několika úrovních musel porazit i kapitalismus jako takový i předsudky v lidech, kterým už 20 let vládnou Windows. Slavný bug #1 linuxové distribuce Ubuntu podle mne nebude nikdy uspokojivě uzavřen, ale i jistý významný pokrok rád uvidím. Linux je na desktopu minoritní záležitostí, má tajemného ducha a nabízí kouzlo nově objevovaného a i to mám na něm právě rád. A jestli si při tom objevování tu a tam odřu lokty, to nevadí.