Ohlédnutí za rokem 2014 - Výhled
Kapitoly článků
Lukáš Václavík: Mám pár neskromných přání odrážejících hlavně to, co bych si v budoucnu rád koupil nebo vyměnil. Doufám, že se i v levných noteboocích stanou standardem IPS displeje a SSD. Že konečně přijdou levnější 4K monitory (s ne-TN panely). Že chytré hodinky vydrží nabité alespoň týden. Že Windows 10 budou pecka. A že vyjde Half-Life 3. :)
Adam Vágner: Když nebudu odbíhat jinam, přál bych si, aby se ceny veškerého hardwaru začaly konečně ubírat tím správným směrem. Při pohledu na to, za kolik se dal pořídit 2TB zelený disk v létě roku 2011 a kolik stojí dnes, by mě šlak trefil, a už vůbec se nemůžu dívat na to, za kolik se dalo před dvěma lety koupit šestnáct giga paměti. (Jistě, svůj díl na tom má i ta ČNB, ale i tak…) Ani u procesorů se výkon nějak výrazně nezvedl, kdo má čtyři roky starou Core i5 nebo Core i7 přetočenou přes 4,5 GHz, v podstatě nemá kam upgradovat. Mám už pocit, že jediný hardware, u kterého se ještě děje něco, co stojí za řeč, jsou grafické karty (ale i u nich AMD evidentně přešlapuje na místě kvůli stále stejnému výrobnímu procesu) a SSD (alespoň co do poměru cena/GB). Nebýt jich, tak se snad dá i říct, že se už před nějakými třemi lety dal (kvůli vývoji cen pamětí a disků) za stejné peníze pořídit lepší počítač než dnes, a to je vážně smutné. A pak si stěžujte, že se PC už neprodává tak jako dřív.
Lukáš Fiala: Dosavadní předpovědi naznačují, že se v roce 2015 nebudeme nudit. Na trh mají konečně dorazit monitory s podporou FreeSyncu a možná se dočkáme také prvních GPU vyrobených 20nm technologií. Ve prospěch zdravé konkurence bych přál AMD, aby přetlo dlouho trvající sérii nemastných neslaných produktů něčím opravdu zdařilým. Když už jsem přešel od očekávaného ke zbožným přáním, nějaká jsem roztrousil už v předchozích kapitolách. Kromě vylepšení chytrých telefonů by tedy lidé na internetu mohli být jeden na druhého vlídnější a když už, tak si alespoň nevyhrožovat fyzickým násilím.
Jan Olšan: Na rok 2015 bych si přál hlavně zklidnění situace takříkajíc ve vnějším světě, abychom se v klidu mohli čilit a vzrušovat nad malichernějším děním v oblasti počítačů, hardwaru a internetového mikrokosmu. Dovolte mi tedy ještě ve vánočním duchu zavinšovat hodně klidu a míru a čtenářům (nebo radši nejen jim) štěstí a zdraví.
Ale aby to nebylo jen takové dospělé a uvědomělé, tak ať jsou k tomu sem tam i nějaké progresivní, originální nebo i ztřeštěné technologické novinky, vzrušující počítačové kontroverze, zábavné hry a možná i dva tři sprosté flamebaity, nad kterými bychom se mohli všichni vespolek srdečně pohádat jako malí.
Mirek Jahoda: Teď si teprve nějak uvědomuji, že jsem ve zklamáních nebo škodičích na některé asi dost pozapomněl. Ale ať to tedy vezmeme optimisticky, budu se tak trochu opakovat v přáních z minulých let: přeji sobě a všem čtenářům možnost výběru i mezi účinnými, kvalitně osazenými a tichými zdroji s nepříliš vysokým špičkovým výkonem, co nejvíce levných a přitom co nejméně kompromisních monitorů s kvalitní matricí, rozlišením alespoň 1440p a obnovovací frekvencí od 120 Hz výše a co by bylo úplně krásné, kdyby Microsoft a alespoň vývojáři nejrozšířenějších placených aplikací pro systémy MS Windows 7/8 formou záplat či servisních balíčků zapracovali na dobré podpoře zobrazení s vysokým ppi. Přece jen se 4K monitory stávají čím dostupnější a když ne 4K, tak třeba zmíněných 2560 × 1440 px na menších úhlopříčkách také klepe na dveře.
No a na závěr tu mám ještě něco z oblasti přání u CPU a GPU. Nepokrytě přeji AMD, aby vytáhlo konečně nějaké ukryté a nečekané eso z rukávu a vrátilo se do hry o premianta v desktopových procesorech jako kdysi. A když ne, tak ať se alespoň Intel ustrne a dá nám po G3258 další levný přetaktovatelný procesor – něco jako Core i3 se čtyřmi vlákny či co nejlevnější čtyřjádrový Core i5 s vypnutým GPU by bylo fajn. U grafik nezbývá než si přát pořádný vítr v tom, co je pod nějakých sedm či osm tisíc korun. Většinou to má alespoň jeden z poměrů výkon/cena či výkon/příkon špatný a především zde jde výkonnostní evoluce příliš pomalu. Pomaleji než si dostupnost monitorů s vyšším rozlišením či vyšší obnovovací frekvencí vyžaduje.
Vlastně bych úplně zapomněl ještě na jednu radostnou událost. Ubisoft po delší době napadlo něco rozumného a 29. ledna má vyjít HD předělávka starých dobrých Heroes of Might and Magic III. A to tak že nejen na PC, ale i na tablety, kde už teď hrajeme ne úplně dokonalé Free Heroes 2. Splnění jednoho (herního) přání se tedy zdá být zajištěno.
Jirka Souček: Osobně jsem zvědavý hlavně na nástup pamětí HBM. Zřejmě první grafickou kartu jimi vybavenou nabídne AMD a je otázkou, zda HBM využije pouze jako alternativu k 512bit sběrnici kombinované s GDDR5, nebo má ambice dosáhnout na výkonnostní příčky, které by s GDDR5 nebylo možné atakovat. Zdá se, že po nástupu delta-komprese je větším problémem než propustnost pamětí dostupnost lepších výrobních procesů, a tak je možné v podstatě všechno. Pokud bychom věřili neoficiální spekulacím, které kolují internetem, je docela možné, že výkon top Radeonu s HBM se nebude výrazně lišit od velkého Maxwellu, který podle všeho zůstane u GDDR5.
Závěrem bych rád poděkoval spoluautorům za názorovou pestrost (ale i jednotnost) a hlavně všem čtenářům, kteří se dopracovali až sem, na konec desáté strany. Hodně štěstí do nového roku! :-)