Nový snímač od Samsungu „vidí“ i hloubku
Zatímco stereoskopické systémy zpravidla potřebují dvojí optiku i dva snímače a plenoptický fotoparát Lytro zase hloubku scény zachycuje na úkor řádově omezeného rozlišení, netrpí nové řešení ani jedním z popsaných problémů.
Samsungu se podařilo vyvinout CMOS snímač, který v základu staví na bayerově mřížce, ale po každých dvou řádcích, které snímají barevná obrazová data, následuje jedna řada Z pixelů, které snímají hloubku. Každý Z snímač je sice jen jednu řádku (jeden pixel) vysoký, ale na šířku zabírá tolik, jako čtyři barevné pixely:
Samsung CMOS range sensor - struktura
Protože v místě Z pixelu není snímaná barva, jsou pro dané řádky doplněna chybějící data při digitálním zpracování pomocí interpolace. Ananlogicky mohou být data o hloubce interpolována pro oblasti, které snímají obrazové pixely. Systém tedy efektivně nějaké rozlišení ztrácí, ale nikoli řádově jako u plenoptického řešení Lytra; jde pouze o třetinu.
Samsung CMOS range sensor - detail
Fyzické rozlišení odpovídá 1920 × 720 bodům pro obraz (barvy) a 480 × 360 bodům pro hloubku (Z). Snímač je vyráběný 130nm technologií. Samsung prozatím používá klasickou konstrukci FSI (front-side illuminated), ale jedním dechem dodává, že použití BSI (back-side illuminated) teoreticky možné je a přineslo by dvojnásobné zvýšení kvantové efektivity.
Předpokládáme, že prvotním cílem tohoto řešení nebude ani tak fotografie, jako spíš použití do systémů pro detekci a snímání pohybu. Zařízení jako Microsoft Kinect totiž pro tyto účely používají kombinaci dvou senzorů: Jednoho obrazového a druhého, který snímá hloubku. Integrace do jediného čipu by mohla vést k významnému snížení výrobních nákladů.