Došla Nvidii trpělivost? Vyrábět bude u Samsungu na 14 nanometrech
Nebudeme-li počítat Samsung samotný (resp. výrobu vlastních SoC ap.), jsou prvními známými zákazníky pro jeho 14nm FinFET proces Apple a Qualcomm. Není divu. Právě tyto firmy nejprve zvažovaly výrobu u TSMC, ale její 16nm proces doznal během posledních měsíců minimálně dvou odkladů. Ty ho z původně přehnaně optimistického odhadu na druhý kvartál letošního roku postupně přesunuly až do prvního kvartálu roku 2016.
TSMC tím nedodržela celou řadu slibů na téma náskoku oproti plánu, lepších příprav oproti předchozím procesům apod., čímž de facto zopakovala situaci, kterou provázel nástup 28nm i 40nm výroby. Apple s Qualcommem zřejmě nebudou jedinými značkami, kterým došla s TSMC trpělivost a přešli k Samsungu:
„Výrobci aplikačních procesorů se v tomto roce pravděpodobně zaměří na snižování nákladů, aby vykompenzovali klesající ceny čipů. Křemíková divize Samsungu chystá velkokapacitní výrobu a dodávky procesorů společnostem Apple, Qualcomm a Nvidia, což bude zahájeno ve druhém kvartálu letošního roku [duben-červen]. V důsledku toho se od korejského technologického giganta očekávají výborné [ekonomické] výsledky.“
--- Park Yu-ak, analytik Meritz Securities
Je pravděpodobné, že první generaci 14nm produktů Nvidie bude tvořit SoC Tegra. Dosud se spekulovalo především na téma procesorové architektury Denver, kterou Nvidia mimo původní plán v loňském roce vydala již na 28nm procesu. Energetické nároky Denveru jsou ale na možnosti 28nm procesu příliš vysoké, a tak muselo řízení spotřeby příliš jádra omezovat co do frekvencí a nebyl využitý jejich plný potenciál. Tegra X1 se dočasně vrátila k referenčním jádrům ARM řady Cortex, ale předpokládá se, že s FinFET výrobou (16/14 nm) se opět dostane ke slovu Denver.
- Denver nekončí, Nvidia se k vlastním ARM jádrům vrátí
- Osmijádrová Tegra X1 s Maxwellem zvládá 4k h.265 video i automatické parkování
Nepředpokládáme, že je reálné očekávat v letošním roce vydání 14nm desktopových GPU pro samostatné grafické karty - ať už od Nvidie nebo u AMD. Nároky na výtěžnost u větších čipů jsou výrazně výše než u ARM SoC a také cílené taktovací frekvence obvykle vyžadují nasazení jiné varianty procesu, než jaká je používána pro úsporné mobilní čipy.