Operační systém, administrace
Kapitoly článků
Tento serverový NAS od Thecusu ale není zajímavý jen svým hardwarem. Svou přidanou hodnotu vkládá Thecus hlavně do operačního systému a webovémho rozhraní, pomocí kterého NAS ovládáte. Operační systém je podobný tomu, který jsme prozkoumali již na Thecusu N4200 postaveném na platformě Intel Atom. Ostatně i webové rozhraní je na první pohled stejné.
Jisté odlišnosti tu ale jsou. Jednak se mírně změnila struktura menu a především přibylo několik možností konfigurace, vzhledem k bohatším funkčním schopnostem tohoto zařízení. To se týká například podrobnějšího nastavení ISCSI, podpory UPS či High Availability, ale i třeba celého průvodce pro vytváření RAID, který je mírně modifikovaný.
Jednou ze zajímavých vlastností N12000 je takzvaný dual DOM Backup. To znamená, že přístroj obsahuje dvě flash paměti, na kterých je operační systém nahrán a v případě, že jeden z nich bude z jakéhokoliv důvodu poškozen, pokusí se ho Thecus opravit přehráním dat ze záložní paměti. Pokud by se mu obnova nepovedla, pak ze záložní paměti rovnou nabootuje.
Podpora High Availability spočívá v tom, že v případě použití dvou NAS serverů je máte možnost velmi jednoduše nakonfigurovat tak, že se budou navzájem hlídat a v případě výpadku primárního diskového pole automaticky přebere jeho úlohu pole záložní. Samotný princip konfigurace je velmi dobře popsán přímo v konfiguračním rozhraní.
Jinak je ale rozhraní prakticky stejné, včetně nejrůznějších zábavných a multimediálních funkcí, které byste u serverového stroje možná nečekali. V Thecusu si řekli, že i když nějaká funkce neodpovídá úplně přesně konkrétnímu zaměření daného přístroje, když bude k dispozici, ničemu to neuškodí. Zvlášť když to z hlediska výrobce neznamená prakticky žádné náklady navíc. A tak ani zde nechybí k instalaci připravený DLNA server, podpora pro iTunes, webová fotogalerie a tak dále.
Kompatibilita instalovatelných modulů ale není s ostatními modely od Thecusu úplně stoprocentní. U modelu N4200 jsme si například pochvalovali modul, s jehož pomocí bylo možné připojit se na příkazovou řádku přes SSH. Ten v tomto případě nefunguje a žádný jiný se nám nepodařilo najít. Pokud tedy chcete pracovat s příkazovou řádkou systému, na kterém NAS běží, nezbývá než na desku připojit grafickou kartu a nabootovat přímo na konzoli, kde si nastavení upravíte sami.