Optické kotoučky
Kapitoly článků
Kategorie, kterou jsme si nechali na konec, bývala dříve hnacím motorem našeho serveru. Bývaly časy, kdy jsme skoro o ničem jiném nepsali, kdybychom to tak dělali dnes, patrně by se o nás dalo hovořit jako o organické verzi perpetuum mobile. I přes fakt, že zájem o technologie ukládání dat optickou cestou na rotující kotouče klesá, zaznamenali jsme loni z této oblasti několik zajímavostí. V dubnu jsme informovali o 100GB přepisovatelných médiích BDXL od Panasonicu, první svého druhu, vzhledem k rychlosti zápisu si však nejsme úplně jisti, zda bychom si je vůbec chtěli otestovat (bude proklatě nízká, jedno 100GB přepisovatelné BDXL médium se bude zapisovat 3 hodiny).
Druhou zajímavou událostí v této kategorii bylo oznámení vědců z GE Global Research o 500GB optických nosičích, což ale upřímně řečeno považujeme spíše za tradiční „namlsávací výkřik do tmy“, a to proto, že jsme takových výkřiků již zažili nepočítaně.
To, co bychom si dovolili považovat za nejzajímavější z loňského roku v oblasti ukládání dat na optické kotouče, je uvedení trvanlivých DVD pod názvem Data Tresor Disc od pražské firmy Northern Star, sestry společnosti Eximpo. My tato DVDčka stále v redakci testujeme a porovnáváme s dalšími, poslední přírůstek na srovnání v redakci jsou média JVC Archival Grade. Podrobné výsledky testů máme v plánu vám letos ukázat, zatím ale ještě nenadešel ten správný čas.
Pak už to byly jen samé drobnosti. Na jaře jsme si vzpomněli na pět let stará 12rychlostní DVD-RAM, která máme stále v redakci od „přítele z Japonska“, neboť nikde jinde se doposud koupit nedají, v červenci jsme s pobavením sledovali, jak dlouho to trvalo, než si lidé všimli, že Windows 7 neumí správně počítat kapacitu Blu-ray, v říjnu jsme se dozvěděli, že Hitachi a LG mají platit pokutu pár desítek miliónů dolarů za kartel a o několik dní později vyšel balík Nero 11, stále nikoli jako samostatný operační systém, potvora jeden ;-).