Polaris 12 se objevila v Linuxových ovladačích
O existenci Polaris 12 jsme se dozvěděli před necelými dvěma týdny, když se podpora pro toto GPU (a některá další) objevila v ovladačích společnosti Apple. To sice potvrzovalo existenci čipu jako takového, ale byla tu i možnost, že půjde o produkt připravený na zakázku Applu, se kterým se ve světě PC nesetkáme. Tak to ale nebude. Podpora pro Polaris 12 se objevila i v Linuxových ovladačích, takže o nic Apple-exkluzivního nepůjde.
Co se týče výkonu Polaris 12, připadají v úvahu tři možnosti. Buďto bude pomalejší než Polaris 11 (Radeon RX 460), nebo bude mezi Polaris 11 a Polaris 10 (tzn. mezi Radeonem RX 460 a RX 470), nebo bude rychlejší než Polaris 10 (Radeon RX 480).
Možnost, že bude cílit mezi současné produkty, můžeme vyloučit rovnou. Pro tento segment je k dispozici hypotetický Radeon RX 465 s 1024 stream-procesory (ten si s určitými úskalími lze vyrobit i ze stávajícího Radeonu RX 460). Pro GPU, na kterém by měly být postaveny minimálně dva produkty, nezbývá ani výkonnostní prostor, ani volná jména a patrně ani dostatečně silná poptávka na to, aby byl vývoj produktu pro takto úzký segment rentabilní.
Druhou variantou je produkt výkonnostně nad Radeonem RX 480. Vzhledem k tomu, že těsně nad Radeonem RX 480 bude stát Radeonu RX 485 (Polaris XT2) a pro vyšší výkonnostní pozici budou určena jádra Vega 10 a Vega 11, nezbývá pro takový produkt prostor. Ten by byl pouze ve dvou velmi specifických případech. Za prvé by mohl vzniknout jako dočasná výplň v případě hypotetického výrazného zpoždění Vegy. Tak velké zpoždění se ale nekoná, AMD se pochlubila funkčními vzorky, takže nemá důvod posílat na trh náhradu. Za druhé by pro takový produkt zbyl prostor v případě, že by menší Vega byla navržena jako produkt s HBM pamětmi, ale ty by byly stále příliš drahé pro kartu této výkonnostní pozice a došlo proto k její náhradě větším jádrem Polaris s GDDR5(X). Ani tomu ale zatím nic nenasvědčuje, pokud by za dveřmi byl větší čip s architekturou Polaris, velmi pravděpodobně by na něm byla postavena nějaká z nových profesionálních grafik. Mezi nimi se ale nic podobného neobjevilo.
Zdá se proto stále nejpravděpodobnější, že Polaris 12 bude malým čipem, který najde prostor v mobilních počítačích, multimediálních mini-PC nebo systémech od kterých je vyžadována podpora 4k videa, případně HDMI 2.0 / DisplayPort 1.3+ výstupu. S touto možností by korespondovala i někdejší narážka AMD na existenci třetího a zároveň nejmenší Polaris GPU - pokud se ovšem netýkala jádra integrovaného v APU Stoney Ridge. S ohledem na připravenou podporu v ovladačích se dá předpokládat, že k vydání (které by ovšem k předpokládanému segmentu mohlo proběhnout v tichosti) dojde během prvního kvartálu.