Postřehy k práci se serverem
Po sérii serverů SuperMicro pro vás máme tentokrát našlapaný 1U server značky Fujitsu. Podívejte se, co vše se dá do 1U skříně naskládat.
Kapitoly článků
7. Postřehy k práci se serverem
- Práce se serverem je opravdu příjemná. Elegantně je vyřešeno otevírání šasi, kdy vrchní díl je rozdělen na dvě části. Ta menší jde odklopit zatlačením na dvě plastové pojistky a hned se dostanete k ventilátorům, které lze hot-swapově měnit za běhu. K výměně ventilátoru stačí dva prsty.
- Pokud chcete odklopit zbytek vrchní části skříně pro přístup k procesoru, stačí po stranách sklopit dvě páčky. Není potřeba nikde nic šroubovat a vše do sebe krásně zapadá.
- Skvěle je vyřešeno místo pro dodatečné karty. Jednak je vynikající, že i do 1U serveru se vejdou tři PCIe karty, z toho jedna dokonce plného rozměru. Také se nám líbí, že se počítá s místem pro záložní napájení hardwarového řadiče z připojené li-ion baterie (i pro tu se zde našlo místo).
- Za pozornost stojí provedení předního panelu s rámečky pro 2,5″ disky. Pokud hledáte nejvýhodnější poměr cena/kapacita, asi vás 2,5″ disky tolik nepotěší. Na druhou stranu více disků znamená přínos z hlediska IOPS a rozšiřuje možnosti práce s RAID. Výborný výsledek měly testované disky při práci s databází.
- Příjemné jsou drobné detaily, například možnost ze vzdálené správy rozsvítit identifikační diodu nebo malý výsuvný plastový štítek s čárovými kódy či MAC adresou.
- Díky dvouprocesorovému řešení od Intelu je k dispozici velké množství slotů pro operační paměti. Maximální množství 192 GiB spolu se dvěma šestijádrovými procesory je ideální volbou pro provoz více virtuálních serverů. Líbí se nám, že jsou podporovány jak ECC, tak unregistered paměťové moduly.
- Hlučnost serveru je dost vysoká. Hlavně během bootování jsme měli pocit jako při startu raketoplánu. Ono také od osmi ventilátorů s průměrem 4 cm nelze nic moc jiného čekat, pokud mají uchladit dva procesory, paměti a hardwarový řadič. V racku někde v serverovně to ale nejspíš nikomu vadit nebude.
- iRMC webové rozhraní vzdálené správy se nám líbilo, jak po funkční stránce, tak svou uživatelskou přívětivostí. Co se nám moc nelíbí, je oddělení licence pro připojení na konzoli.
- Možnosti konfigurace, které nabízí Fujitsu, jsou poměrně bohaté. Samozřejmostí je volba procesoru, operačních pamětí nebo pevných disků. Kromě hardwarového řadiče můžete zvolit jen host bus adaptér nebo spoléhat jen na zapojení do desky. Zvolit můžete jiné síťové karty včetně 10 Gbitových či fibre channel. Kromě námi testovaného zdroje lze zvolit výkonnější 770 W, který má ale menší účinnost (89%). Záleží ale hlavně na prodejci, co Vám bude schopen reálně nabídnout.
- Záruka je na server je standardně poskytována po dobu 36 měsíců. Dokoupit lze několik rozšířených variant dle poskytovaných služeb včetně opravy následující pracovní den. Pokud jde o náhradní díly, zde Fujitsu garantuje dostupnost ještě alespoň následujících 5 let.
předchozí kapitola
následující kapitola
Kapitoly článků
7. Postřehy k práci se serverem