Proč je Nvidia GeForce stále vhodnější pro Linux než AMD Radeon?
Co stejně kvalitní, on často dává výkon dokonce vyšší. Ale pro to tu dnes nejsme.
Phoronix čas od času provede přeměření toho či onoho a i poslední aktuální test srovnávající open-source ovladač + Mesa a linuxové a windowsové Catalysty ukázal, že výkon je na Linuxu často velmi výrazně nižší. AMD tak stále nebyla schopna, léta po převzetí ATI, přinést podporu pro své grafiky v Linuxu v takové podobě, za kterou by se nemusela stydět.
Připomeňme si, že nejnovější vývoj směřující k next-gen Catalystům kombinujícím základní ovladač na bázi open-source ovladače s uzavřenou nadstavbou, která dá kvalitní funkcionalitu jako 3D či OpenCL, je v přípravě. Ale ani tento přístup sám o sobě nezmění rozdíl ve vzájemném srovnání Catalystů na Windows a Linuxu, jelikož onu stěžejní část dnešního problému, tedy výkon ve 3D, implementují nyní uzavřené Catalysty, stejně jako ji bude implementovat budoucí nástavbová uzavřená část. Možná se novou architekturou Catalystů uvolní ruce těm několika linuxovým vývojářům Catalystů v AMD, ale výsledek logicky přijde až s nějakým odstupem.
Přiznám se na rovinu, že do detailů architektury ovladačů pro GPU nevidím. Ostatně výrobci je ani nezveřejňují, takže těžko říci, proč jsou linuxové Catalysty tak horší než windowsové a proč Nvidii to naopak celkem dobře funguje. Sám jsem s Radeonem na Linuxu fungoval řadu měsíců a nikdy to nebylo ono (ani přes otevřený, ani přes uzavřený ovladač). Nikdy spolehlivě nefungovalo přehrávání YouTube videí skrze Flash a ve fullscreenu, trhalo se tím víc, čím větší rozlišení video mělo. Nakonec mi došla trpělivost a přešel jsem na Nvidia grafiku a od té doby zmizelo 99 % problémů.
Jestli je cena za to, zaplacená v podobě velkého binárního blobu v systému, pro vás příliš velká, nebo nad ní mávnete rukou, je na rozhodnutí každého uživatele. Já osobně si ale počkám, dokud AMD nepřijde s něčím, co mi na Linuxu dá v průměru alespoň 95 % výkonu na Windows a 95 % funkcionality z Windows (těch 5 % jsou věci, které mě naprosto nezajímají, jako například hardwarový encoder videa).
Ono když se na nižší výkon podíváte optikou peněz, tak můžete skončit třeba u takového modelového příkladu: koupíte grafickou kartu za 5 000 Kč s tím, že na Linuxu dává kvůli horšímu ovladači pouze 80 či 90 % výkonu pod Windows. Tím pádem vlastně zaplatíte za danou grafiku zbytečně o 1 000 či 500 Kč víc. Tentýž modelový příklad samozřejmě platí obecně na jakéhokoli výrobce, který upřednostňuje trh Windows.