Propustnost pamětí a PCI Express
Kapitoly článků
Stavy bez Turba či zpomalení již nyní nebudeme vůbec uvažovat, mají na výsledky minimální vliv.
SiSoft Sandra 2009 Lite SP4: Memory Bandwidth
Stručné shrnutí toho, co vidíme:
- Dvoukanálový paměťový řadič u nových procesorů dělá o trochu více, než se od něj očekávalo: paměťový subsystém je o méně než třetinu pomalejší než tříkanálový u high-endových Nehalemů.
- Přestože rozdíl mezi DDR2-1066 (C2Q+P45) by neměl být tak velký oproti DDR3-1066 (Ci5/7), vidíme tu u Core i5/i7 nárůst takřka dvojnásobný oproti Core 2 Quad s čipsetem Intel P45. Z toho vyplývá jediné: přesun paměťového řadiče přímo do procesoru rozhodně svůj význam má, i když to v praxi málokterá aplikace ocení.
- Rozdíl mezi Core i5 a Core i7 na platformě P55 je otázkou chybové tolerance v měření, i když to, že to dopadlo tak, jak to dopadlo, má více blíže k realitě než k náhodě.
SiSoft Sandra 2009 Lite SP4: GPGPU Data Transfer
Tímto testem jsme se rozhodli prověřit propustnost PCI Express řadiče. V prvním testu bude zapojen jeden Radeon HD 4850, v druhém dva Radeony HD 3850 v CrossFireX. Berte na vědomí, že hodně v těchto výsledcích ovlivňují samy karty, ale jak uvidíte právě na testu dvou Radeonů, propustnost PCI Express do toho určitě má co mluvit. Platforma Core i7 + Intel X58 má totiž v takovém případě jako jediná z testovaných oba PCI Express sloty s plnými 16 linkami.
Dodejme, že:
- PCI Express řadič v čipsetu Intel X58 komunikuje s procesorem přes QPI.
- PCI Express řadič integrovaný v procesorech Core i5/i7 na platformě Intel P55 komunikuje vnitřně se zbytkem procesoru taktéž přes QPI (jen to navenek není moc vidět).
- PCI Express řadič v čipsetu Intel P45 komunikuje s procesorem přes starou značně pomalejší FSB.
ATI Radeon HD 4850, 512 MB DDR3 (PCIe 2.0)
Tento výsledek možná čekal málokdo. Když se nad tím zamyslíme, můžeme snadno vydedukovat, co je jeho příčinou. Paměť grafických karet na PCI Express rozhraní má do operační paměti výrazně jednodušší cestu na platformě Intel P45, protože je to všechno jeden čip, léty vyladěný na maximum, v podstatě je to poslední generace FSB čipsetů. Na druhou stranu u platformy „Nehalem“ je mezi PCI Express řadičem a paměťovým řadičem procesoru QPI a byť je to u nových procesorů Core i7/i5 na jednom čipu, k nějakým těm latencím tam pravděpodobně dochází. I tak se Intel snažil, aby byl tento „drobný neduh“ minimalizován a faktem je, že jej s přehledem vyvažuje vypiplanost zbytku platformy „Nehalem“.
2× ATI Radeon HD 3850, 512 MB DDR3 CrossFireX (PCIe 2.0)
Zdá se, že PCI Express je asi jediná slabina celé nové platformy „Nehalem“. Mějte však na paměti, že se koukáme na výsledky syntetického benchmarku. V praxi je ten vliv podobně zanedbatelný jako vliv propustnosti paměťového řadiče v procesoru či v čipsetu. I „polotučná“ konfigurace PCI Express ×8/×8 přináší v praxi oproti ×16/×16 jen velice malou ztrátu. Schválně se podívejte jen tak pro zajímavost, jak dopadly testy GPGPU Benchmarku ve všech sledovaných situacích (tj. včetně Turbo/NeTurbo či zpomalení Ci7-870 na „Ci7-850“):
GPGPU Benchmark, 2× Radeon HD 3850 512 MB
Jak sami vidíte, praktický rozdíl žádná celá úplné nic. Pochopitelně ve hrách by to nějaký ten snímek za sekundu mezi ×8/×8 a ×16/×16 udělat mohlo, ale ten obvykle nemá vliv na to, zda hra bude ještě plynulá, nebo už ne.