RECENZE: ASUS ROG Z490-E GAMING a Intel Core i7-10700F, Comet Lake je tady
Kapitoly článků
V této kapitole se podíváme na bundlovaný software a také BIOS.
ASUS AURA Creator
V tomto prográmku můžeme vytvářet vlastní RGB LED efekty, které pak zapneme v Armoury Crate. Pokud si chcete vymazlit svůj počítač hromadou RGB pásků a ukázat, že na to máte, tento program to umožní.
ASUS Armoury Crate
Armoury Crate je poměrně známý software z dílen ASUSu, najdeme ho na noteboocích a funguje i s velkým množstvím základních desek. Program toho umí poměrně dost, primárně slouží na nastavování AURA RGB LED efektů, stahování dalšího ASUS software, stahování a instalaci ovladačů jedním kliknutím a to je asi tak to nejdůležitější.
ASUS AI Suite 3
AI Suite samozřejmě nesmí chybět, v tomto programu můžeme monitorovat a ladit některé komponmenty, program podporuje i automatické přetaktování CPU, což jsem nezkoušel, protože testovaný procesor je zamčený. Můžeme i různě konfigurovat napájecí kaskádu pro CPU i paměti, což může zlepšit možnosti přetaktování.
Na chvíli se zastavím u nové funkce ASUS AI Cooling, kterou ASUS přidává do nových Z490 a B550 desek. Jedná se o ještě inteligentnější řízení ventilátorů, ideální je v programu naklikat pozice ventilátorů ve skříni a poté spustit automatické oskenování. Automatika zatíží procesor a zkouší různě roztáčet ventilátory a na základě teplot pak nastaví křivky pro každý použitý ventilátor. Navíc nedochází k nepříjemným jevům, kdy by ihned došlo k roztočení ventilátoru na 100%, pokud se na pár vteřin zatíží CPU a teplota raketově vystočí, zrychlování je velmi pozvolné a navíc se několik vteřin čeká. Každou křivku každého ventilátoru si můžeme navíc ručně editovat dle chuti. Tato funkce se mi celkem líbí, jelikož lze takto poměrně snadno ventilátory nakonfigurovat v nově sestavené sestavě a případně pár křivek ručně doupravit. Během testování výkonu jsem však AI Cooling nepoužíval, primárně jsem měl nastavený Standard profil, navíc jsem měl desku na stole a ne ve skříni. Nicméně na test AI Coolingu jsem několik ventilátorů připojil, abych si vyzkoušel, jak se to vlastně chová.
BIOS
BIOS je tradiční ASUSí, testoval jsem s nejnovější verzí, která byla k dispozici, tedy 0508.