RECENZE: ASUS ROG Z490-E GAMING a Intel Core i7-10700F, Comet Lake je tady
Kapitoly článků
Závěr je lehce komplikovaný, budu tedy hodnotit procesor a základní desku separátně. Nejprve tedy Core i7-10700F. Procesor bych ohodnotil jako „OK“, je funkční a dělá co se od něj očekává. Nicméně má opravdu podivné napájecí limity, v továrním nastavení často přijdeme o velkou porci výkonu, ale pokud nepotřebujeme více jak dvě jádra, nic se neděje.
Pokud chceme vyšší výkon, je nejlepší zapnout MCE a plácnout na CPU nějaké vodní chlazení, potom získáme víceméně výkon jako Core i9-9900K bez přetaktování a za lehce nižší cenu. Jenže je tu pořád konkurence ve formě Ryzenu 7 3700X, který je levnější a nabídne lepší upgrade path. Musím tedy konstatovat, že tento procesor si žádné ocenění neodnese, navíc je aktuálně nedostupný a dražší, než se očekávalo.
Nyní k samotné základní desce, tu vnímám výrazně lépe, kvalita zpracování je dle očekávání v této cenové kategorii velmi dobrá, během testování jsem nenarazil na žádné potíže se software nebo ovladači, což je také pozitivní.
Líbí se mi, že deska má POST LCD na chybové kódy a také LEDky, ukazující případný problém, toto by mohla mít snad každá deska. Nicméně tlačítka na zapínání, slow mode a tak podobně zde nenajdeme, to mají k dispozici až dražší desky. Také je hezké, že na desce najdeme chladiče M.2 disků, ale to je vyšší cenové kategorii standardem. Cením také přítomnost 2,5GbE sítě, doufám, že takto rychlejší switche se začnou rychleji šířit.
Napájecí kaskáda desky je pro CPU INTEL velmi slušně naddimenzovaná a moc se nehřeje, pro extrémní případy lze použít 40x40mm ventilátor, což bude možná zapotřebí s desetijádrovým Core i9-10900K. A když už jsem u ventilátorů, ASUS AI Cooling je poměrně zajímavá funkce, která může usnadnit ladění ventilátorů ve skříni, což je něco, co podle mého názoru zaujme mnoho uživatelů. Otázkou je, jak moc dobře to bude fungovat v různých sestavách, nicméně pořád je možné do těchto nastavení ručně zasáhnout a křivky poladit dle chuti.
Mezi negativa bych zařadil vyšší cenu, deska stojí podobně jaké některé desky s AMD X570 chipsetem, které dle mého názoru nabízí některé věci navíc, předně více PCIe linek, navíc mají často funkční podporu Gen4, můžeme osadit výkonnější procesory a AMD platforma je méně náchylná na různé bezpečnostní chyby. I kvůli tomu je Intel platforma méně zajímavá řekl bych, nicméně je možné, že Rocket Lake, který bude s LGA1200 fungovat některé trable napraví.
ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING si tak odnáší stříbrné ocenění.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + Bohatá portová výbava + Vysoká kvalita zpracování + Mnoho 4pinů pro ventilátory + LCD na POST kódy a debug LEDky + 2,5GbE ethernet a WiFi 6 + ASUS AI Cooling + Velmi dobře dimenzovaná napájecí kaskáda pro přetaktování |
zápory | - PCIe Gen4 není podporováno - LGA1200 končí na 10C CPU, AMD umí až 16C na mainstream platformě - Vyšší cena - Vyšší cena procesorů a špatná dostupnost |
pohlídejte si | ? Silná konkurence ve formě jiných ASUS B550/X570 desek ? Comet Lake možná získá časem nové bezpečnostní díry ? Neznámá životnost platformy, údajně vyjde jen ještě Rocket Lake |
Poděkování
Za zapůjčení základní desky ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING a procesoru Intel Core i7-10700F děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení procesorů AMD Ryzen 3 3300X, AMD Ryzen 3 3100, AMD Athlon 3000G, AMD Ryzen 7 3700X a AMD Ryzen 9 3900X děkuji společnosti AMD.