RECENZE: ASUS ROG Zephyrus S17 GX703H, Intel vrací úder ve světě notebooků
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Provozní vlastnosti závisí velmi na použitém napájecím profilu, já jsem testoval v továrním režimu Performance, který zastropuje procesor dlouhodbě na 80W limitu. Co se hlučnosti týče, počítejte s tím, že notebook vyprodukuje cca 45 dB v herní zátěži, v kombinované a méně realistické zátěži se dostanete i k 50 dB, prostě jako jiné herní notebooky, uchladit takto výkonné komponenty v tenkém těle není triviální. Zpozoroval jsem ještě jeden tepelný "efekt", levá část palmrestu, pod kterou sedí NVMe SSD má tendence se poněkud více zahřívat, povrchová teplota je klidně až 40°C, přestože většina tepla z SSD má jít do spodního víka notebooku.
V AVX2 zátěži teplota procesoru vyskočí okamžitě na 95°C a klesá lehce pod 90°C, jakmile se ustálí frekvence všech osmi jader na 3,6GHz, nicméně po nějaké chvíli došlo k propadu dokonce až na 3GHz a napájecí limit klesnul na 40W, po několika sekundách došlo opět k navýšení na 80W a 3,6GHz. Ze začátku je krátkodobý napájecí limit až 107 Wattů.
V AIDA64 stress testu je zatížen procesor a RTX 3080, ale i zde se objevilo poněkud zvláštní chování, GPU odebíralo 118 Wattů, ale CPU se podtaktovalo na 2,6GHz s power limitem 30 Wattů, což jsem tak úplně nepochopil, je možné, že AIDA64 stress test nestresuje dostatečně, nebo je nějaký problém s nepodporou Tiger Lake H45 platformy.
Ve Furmarku je GeForce RTX 3080 vytížená na 100%, GPU tiká konzistentně na 1290 MHz a napájecí limit se ustálí na 125W.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Znáte to, občas uděláte chybu a chytáte se za hlavu, co jste to proboha vyplodili a přehlédli. Takto se cítím nyní díky odstavci výše, při mém stylu používání notebooku na nějakou práci totiž generuji naprosto nekonzistentní typ zátěže, kterou nemohu replikovat a to ovlivňuje výsledky. Víceméně po otestování asi prvních třech notebooků jsem přešel na nový systém, kdy na notebooku nastavím 50% jas displeje(pokud není uvedeno jinak) a se zaplou WiFi nechávám aktualizovat hlavní stránku diit.cz každých dvacet vteřin, dokud se notebook zcela nevybije. Upravuji i nastavení hibernace tak, že k němu dojde až když má notebook 1% baterie. Omlouvám se tedy za dlouhé měsíce mystifikace.
Notebook v dGPU režimu konzumuje příliš mnoho energie, okolo 30-38 Wattů, takže výdrž je v tomto módu mizerná, testoval jsem v tomto režimu z tohoto důvodu, že většina lidí nebude restartovat a přepínat na iGPU. V iGPU režimu bych očekával výdrž někde okolo sedmi hodin, možná méně, záležet bude na využití.