RECENZE: Gigabyte GeForce RTX 2060 GAMING OC 6G
Kapitoly článků
Poněkud neortodoxně jsem se rozhodl tuto kapitolu přesunout před ostatní kapitoly a to za účelem zjednodušení pro čtenáře ve formě menšího množství kapitol, v dalších kapitolách tedy bude RTX 2060 vždy dvakrát, v továrním stavu a také v přetaktovaném.
Gigabyte GeForce RTX 2060 GAMING OC 6G je jak název napovídá již v základu přetaktovaná, RTX 2060 FE od NVIDIE má nastavený základní takt na 1365 MHz a boost až 1680 MHz, přičemž podobně jako Pascal i Turing je poměrně náchylný na teplotu jádra. Gigabyte ale kartu přetočil trochu víc a boost je údajně až 1830 MHz, přičemž reálně se může vyšplhat více. To má za následek vyšší spotřebu, což je očekávaný efekt při přetaktování všeobecně.
Gigabyte má k dispozici vlastní nástroj, který můžeme použít pro taktování GeForce RTX a také můžeme nastavovat různé RGB legrácky, pokud máme nějaký další HW od Gigabyte. Také je zde možnost použít automatické přetaktování, což je žhavá novinka, kdy se software snaží pomalu přikládat pod kotel, zvyšovat frekvence a logovat kdy je ještě GPU stabilní. Nejedná se však o 100% spolehlivý mechanismus a ruční přetaktování může být lepší, ale i tak se jedná o uživatelsky přívětivý krok.
Já jsem nakonec na přetaktování použil MSI Afterburner, který také obsahuje automatické přetaktování, ale je poněkud detailnější v tom, co vlastně dělá. Power limit jsem posunul na maximum, takže ze 100% na 113%, což není mnoho, teplotní limit jsem také posunul na maximálních 87°C, ale to je možná skoro až zbytečné, chlazení je totiž na této kartě velmi dobré a od teplotního limitu se karta drží dostatečně daleko.
Automatické OC mi nabídlo +63 MHz na GPU a +0 MHz na GDDR6 pamětech. Zkusil jsem jít ručně ještě výš, na jádru jsem zkoušel hodnoty jako +150/125/100/75, ale nakonec se jako stabilní ukázalo +69 MHz. U pamětí zafungovalo +500 MHz, takže efektivní takt se navýšil z 14 GHz na 15 GHz, paměťová propustnost tak stoupne z 336 GB/s na kulatých 360 GB/s. Za zmínku stojí, že v mnoha hrách jádro boostovalo v rozpětí 1980-1995 MHz, přičemž pod 1980 MHz frekvence typicky nespadla.
Měnit napětí jsem nezkoušel, nechtěl jsem riskovat poškození karty a navíc byla tato volba zamčená. Jediný nestabilní software s tímto přetaktováním byl Furmark, ihned po jeho spuštění následovaly červené artefakty přes celou obrazovku, zamrznutí počítače a black screen. Hry a benchmarky běžely bez problémů.
Na přetaktování tedy velká rezerva není, protože karta je už z výroby lehce přetočená, nicméně díky přetaktování zvládne tato RTX 2060 velmi často dohnat a také i překonat referenční GTX 1080 od Asusu, což není vůbec špatný výsledek. Navíc i po přetaktování má karta velmi příjemné teploty a je tichá, což je rozhodně velké plus.