RECENZE: GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti SUPER GAMING OC 16G
Kapitoly článků
Po delší odmlce jsem se dostal opět k nějakým grafickým kartám. Jelikož nastaly jisté změny, musel jsem provést kompletní retest, nějaké hry jsem odebral, nějaké přidal a změnila se i testovací sestava.
Aktuálně nemám otestováno mnoho karet, ale další se budou postupem času nabalovat.
Z tohoto důvodu je většina karet v testu od společnosti GIGABYTE, jelikož v zásobách nemám prakticky žádné hi-endové grafické karty. Ale jak jsem psal výše, další budou přibývat.
Testovací sestava doznala menší změny, základní deska byla vyměněna za GIGABYTE B650E AORUS ELITE X AX ICE, jako procesor zde slouží oblíbený AMD Ryzen 7 7800X3D, který jsem podvoltoval o 20mV a tím jsem zajistil konzistentní boost několik málo jader na frekvenci 5050 MHz.
Jako paměťový kit zde slouží dva 16GB DDR5-5600 moduly společnosti Kingston, konkrétně se jedná o kit Kingston Fury Beast DDR5-6000 2x16GB. Používám samozřejmě 6000 MT/s EXPO profil. Pro chlazení procesoru jsem využil 360 AIO společnosti ASUS, což je poněkud overkill, ale zajistím tím co nejnižší teplotu procesoru a tím pádem i vysoký boost.
Jako OS využívám Windows 11 Pro 23H2.
Sestavu mám jen tak na stole na krabici v klimatizované místnosti na cca 24°C, přičemž všechny komponenty napájel zdroj GIGABYTE UD1000GM (podporuje nativně nový 16pin konektor). Grafickou kartu ofukuji jemně 180x180mm pomaloběžným ventilátorem, který jsem vytáhnul ze staré Fractal Design Define XL Black Pearl skříně. Ventilátor simuluje průvan ve skříni a lehce ofukuje i čipset a desku samotnou.
Nyní k samotné grafické kartě GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti SUPER GAMING OC 16G, jedná se spíše o vyšší model a aktuálně se tato karta prodává za nějakých 23 990 Kč včetně DPH, patří tak dle mého názoru téměř do hi-endu, byť nad kartou sedí ještě RTX 4080 SUPER a RTX 4090, nicméně RTX 4090 je spíše takový halo produkt.
Hlavní rozdíl RTX 4070 Ti SUPER oproti nižším variantám RTX 4070 tkví v paměti. Karta má totiž 16GB VRAM, což dříve měla jen obyčejná RTX 4080, paměti jsou navíc typu GDDR6X a připojené přes 256-bit sběrnici, což nám dává propustnost 672 GB/s. Tato změna je dobrá změna oproti menší 192-bit sběrnici s 12GB VRAM.
Karta ke mě dorazila ve svém běžném prodejním balení, uvnitř kartonové krabice najdeme kromě samotné karty i nějaké to příslušenství. Konkrétně se zde nachází pomocný držák karty, který brání jejímu prověšení, jednoduchý manuál a redukce z dvou osmipinů na jeden šestnáctipinový konektor. Tuto redukci jsem nepoužil, neboť zdroj od GIGABYTE, který mám k dispozici disponuje nativním 16pin konektorem.
Jako malý bonus GIGABYTE přidává možnost získání čtyřleté záruky po registraci, což je už pár let tradice u karet řady AORUS.
Karta samotná je relativně masivní a zabere efektivně tři sloty v počítači, počítejte raději se čtyřmi, aby byl alespoň nějaký prostor pro sání vzduchu ventilátory.
Horký vzduch se vyfukuje směrem do základní desky, do prostoru skříně a také zadním "oknem", jak je to běžné u mnoha jiných grafických karet. Zadní plát karty je kovový.
Co se výstupů týče, najdeme zde tři DisplayPorty 1.4a a jeden HDMI 2.1 výstup, GeForce RTX 4070 Ti SUPER tedy nepodporuje novější DisplayPort 2.1 standard. Nicméně to asi nebude zásadní problém pro většinu uživatelů, spíše někdy v budoucnu.
Karta má zabudovanou hromádku RGB LED, ty podsvětlují logo GIGABYTE a také jsou zde kroužky okolo ventilátorů, které se rozsvítí, jen pokud se ventilátory točí, což je opět tradice u AORUS karet a může to být i celkem pěkné. LEDky můžeme řídit skrze utilitu GIGABYTE Control Center.
Jako ostatní karty GeForce RTX 4000 i RTX 4070 Ti SUPER má přídavné napájení řešeno skrze 16pin konektor, zde se však nemusíme obávat nějakého hoření, napájecí limit karty je pouhých 286 Wattů. Nad konektorem najdeme ještě stavovou LEDku a přepínač BIOSů, továrně je zapnutý OC BIOS a ten jsem i využil. I s OC BIOSem se ventilátory samozřejmě netočí v klidu, pouze v zátěži. Přetaktování karty jsem nezkoušel, napájecí limit lze zvednout maximálně o 12%, což není mnoho, ale třeba se k tomu ještě vrátím.
Všechny NVIDIA GeForce karty jsem testoval s ovladači verze 555.99 (recenze jako taková vychází se zpožděním) a Radeony byly testovány s ovladači verze 24.4.1.
Co se týče výběru karet, bohužel jsem nesehnal žádné GeForce RTX 3000 do srovnání, ale mám alespoň RTX 2080 Ti a nejspíše přidám ještě RTX 2070 / 2060 SUPER. U produktů konkurence se povedlo získat jen Radeon RX 6800 XT od kolegy z redakce a Radeon RX 7700 XT je podvoltovaný, jelikož tovární nastavení je pro tuto kartu extrémně nedobré, i proto je označen trochu jinou barvou.