RECENZE – Xiaomi Black Shark cílí na hráče silným výkonem a neotřelým vzhledem
Kapitoly článků
Výkonem je u tohoto kousku vskutku požehaněn. Není se čemu divit, k dispozici má uživatel procesor Snapdragon 845 doplněný o 8 GB RAM a rychlé UFS úložiště o kapacitě 128 GB (lze zakoupit i variantu s 6GB RAM a 64 GB úložného prostoru). Není se tedy čemu divit, že veškeré hry jedou naprosto bez problému. V současnosti se na Google Play ani nenachází hra, která by nefungovala nebo se jakkoliv zasekávala. Při nákupu telefonu s procesorem nejvyšší řady tak máte na několik let postaráno o chod prakticky všech aplikací bez rozdílu. Více v testech:
AnTuTu
GeekBench 4.0
3DMark
Z testů je jasně vidět doslova zdrcující náskok procesoru SD845 a grafického čipu Adreno 630. Mimo procesory od Apple nic výkonnějšího v segmentu chytrých telefonů nenajdete. Stejné vnitřnosti jsou i v levnějším PocoPhone F1, rovněž z dílny Xiaomi. V něčem je F1 lepší, v něčem zase Black Shark. Ve výsledku je rozdíl spíše zanedbatelný, jelikož oba přístroje mají výkonu na rozdávání.
Příjemnou zprávou je i úložný prostor. To je zde opravdu rychlé, jen škoda malé kapacity 128 GB. Říkám malé, protože je třeba vzít v potaz, že nějakou část ukousne systém, některou část ukousnou média a zbytek kapacity zbývá pro programy a hry, které místem opravdu nešetří. Absence paměťové karty tomu příliš nepomáhá, a tak by bylo mnohem lepší, kdyby byla k dispozici varianta s kapacitou 256 GB.
Na baterii se podíváme z blízka. Nabíjení probíhá skrze USB-C a dodávanou nabíječkou, která je schopna doručit 18W trvá nabití z nuly na 100 % zhruba dvě hodiny. Vybití plně nabité baterie na ~10 % zhruba osm hodin. Neměřil jsem tento čas přesně, ale reálně jsem telefon tuto dobu využíval bez vypnutí obrazovky. Kapacita 4000mAh pomáhá hodně a lze nerušeně bez nabíjení zvládnout až 10 zápasů ve hře PUBG nebo kombinovaně pár kol PUBG, pár kol Fortnite a stále zbyde energie pro sledování filmu o stopáži dvě hodiny.
Při náročném používání baterie vydrží skoro dva celé dny, ale při trvalém hraní se dá baterie vybít za několik málo hodin.
To byl extrémní, ale reálný případ vytížení. Při běžné práci se lze zcela bez problému dostat na dva až tři dny, včetně občasného krátkého hraní her. Bez výraznější zátěže bych se nebál i výdrže přes pět dnů, ale zde už je potřeba zvolit úspornější přístup k zařízení.
Konektivita je zde běžná. Pro komunikaci se světem máme k dispozici dvoupásmové Wi-Fi a Bluetooth. Rychlost připojení je adekvátní – viz obrázky s testů. Pro připojení k počítači či OTG periferie je zde USB-C připojený přes USB 2.0 standard, což zde považuju za velké negativum. Nelze tak využít například gigabitový ethernetový adaptér nebo rychlý Flash Disk. Vzhledem k opravdu rychlému úložišti a absenci paměťové karty tak potencionálně můžeme strádat.
A to máme vše. Bohužel IR vysílač je vynechán, stejně jako sluchátkový jack nebo USB-C verze 3.1 pro mnohem lepší konektivitu.