RECENZE – Xiaomi Black Shark cílí na hráče silným výkonem a neotřelým vzhledem
Kapitoly článků
Black Shark je mimo Mi Mix 2S ten nejzajímavější telefon, co se vzhledu týče z dílny Xiaomi. Jeho zadní strana je výsledkem spojení plastu a kovu doplněný o podsvícené logo S v zelené barvě. Mimo zadní stranu, která opravdu silně propaguje značku Black Shark – nápisem a logem je zde i přední strana, která se ve změti jednolitých placek lehce vymyká. Po dlouhé době je vidět u telefonu HOME tlačítko, respektive senzor doplněný o čtečku otisku prstů.
Po stranách jsou umístěny senzorická tlačítka zpět a menu, což se dnes už jen tak nevidí. Bohužel v kombinaci se systémem Android One, který je základním systémem Black Sharku se tyto tlačítka stávají redundantními. K dispozici jsou na obrazovce navigační tlačítka, která nelze v základu odstranit, a tak se funkcionalita vytrácí. Dalším problémem je vlastně samotná existence tlačítek v první řadě.
Telefon je totiž určen hlavně pro hraní her a většinu času je zařízení ve vodorovné poloze, kde pravou rukou konstantně vypínám hru, jelikož jsem v přímém kontaktu se senzorickými tlačítky, které jsou stále aktivní – na rozdíl od těch umístěných na obrazovce. Ty po spuštění aplikace se elegantně vytratí. Mimo tyto funkcionální problémy je zbytek v pořádku.
Herní zaměření je zdůrazněno tlačítkem na levé straně, které posunutím aktivuje herní mód, při kterém budou veškeré hovory odmítány a notifikace sníženy na minimální úroveň tak, aby hráč nebyl jakkoliv rušen. Samotný režim dokonce ukončí aktivní aplikace v operační paměti ve smyslu uvolnění prostředků ve prospěch běžící hry. Režim je posléze doplněn o fyzický ovladač, který lze nacvaknout z levé strany přístroje a připojit bezdrátově skrze Bluetooth.
Osobně považuji řešení ovladače jako nešťastné. Mnohem větší smysl by dávalo, kdyby ovladač byl připojen skrze USB-C port na spodní straně, tím pádem by plast zakryl senzorická tlačítka, které stejně jsou aktivní během hraní a hráče to spíše obtěžuje, a zároveň by v ovladači byl integrován sluchátkový jack a USB-C port pro nabíjení telefonu. V tomto případě je třeba nabíjet telefon i ovladač zvlášť.
Ovladač se nacvakne na plastový kryt, kde jsou drážky pro upevnění. Jelikož by celistvý plast zakrýval fotoaparát, výrobce udělal perforaci, aby bylo možné fotoaparát používat.
Na straně druhé jsou umístěny běžná tlačítka regulace hlasitosti a vypínač. Hned vedle je poté šachtice pouze na SIM karty. Telefon podporuje dual SIM, avšak nepodporuje paměťové karty.