Ryzen 3 3100 a 3300X mají rozdílnou konfiguraci jádra
Oba nové modely Ryzen 3 3000 jsou čtyřjádrové, osmivláknové a vybavené 16MB L3 cache, což je v tomto segmentu velmi solidní kapacita. Tím ale shodné prvky v základních parametrech končí. Přes čtyři jádra obou modelů totiž každý vychází z jiné konfigurace. Ne, ani jedna z těchto konfigurací není nativně čtyřjádrová, postavená na novém kousku křemíku disponujícím fyzicky pouze čtyřmi jádry. Tato spekulace, kterou šířil web, respektive YouTube kanál AdoredTV, je vyvrácena (ostatně ona ani nevypadala příliš uvěřitelně - masky na ne-EUV FinFET procesy jsou drahé a kvůli dvěma levným modelům by se jen těžko mohly vyplatit).
Prostřednictvím webu Gizbot (článek již byl stažen) uniklo pár slajdů, z nichž nejspíš část měla být uveřejněna až u příležitosti květnového vydání. Obsahem nejzajímavější z nich nám sděluje, že oba nové procesory zakládají na konfiguraci vycházející z jednoho osmijádrového čipletu. Jenž Ryzen 3 3100 z každého CCX (čtveřice jader) využívá dvě jádra a polovinu L3 cache (tj. 8 MB L3 cache z každého CCX, 16 MB celkem), kdežto Ryzen 3 3300X ponechává jeden CCX zcela deaktivovaný a druhý využívá plně (tedy všechna čtyři jádra a celou 16MB L3 cache tohoto aktivního CCX).
AMD to evidentně umožňuje použít jak čiplety, u kterých může být chyba v obou CCX (Ryzen 3 3100), tak čiplety, u kterých je jeden CCX nepoužitelný, ale druhý bezchybný (Ryzen 3 3300X). Teoreticky by měla být nepatrně výhodnější konfigurace použitá u Ryzen 3 3300X. Dává to smysl - pro výkonnější model výhodnější kombinace. V některých situacích se totiž díky jednotné L3 cache ušetří přesuny dat mezi CCX bloky. Tato konfigurace je navíc „blbuvzdorná“ pro scheduler OS Windows, protože se nemůže stát, že by přehazoval zátěž mezi jádry umístěnými fyzicky ve dvou odlišných CCX blocích (podrobně zde).