SailfishOS 4.0.1 - přichází čtvrtá generace
Sailfish OS je tu s námi už více než sedm let. Připomeňme, že vznikl jako pohrobek systémů Maemo a MeeGo poté, co Nokia v roce 2011 pro mnohé překvapivě ukončila vlastní vývoj, přešla se svými chytrými telefony na Windows Phone 7 a během několika let se propracovala až k bezvýznamnosti a následnému odprodeji mobilní divize do Redmondu, U.S.A. - jen aby o několik let později začala značka znovu od píky, ovšem tentokráte už s Androidem.
V posledním období své samostatné existence však Nokia podporovala startupy svých bývalých zaměstnanců, čímž chtěla alespoň trochu zmírnit dopady svého zániku na finskou ekonomiku. Jedním z těchto startupů pak byla i Jolla Oy, do níž přešla část týmu, který vyvíjel MeeGo. V závěru roku 2013 vydali svůj první telefon s první verzí Sailfish OS a dále už je to známá historie, neboť vás tu o jejím průběhu pravidelně informujeme. A tato historie začala právě psát čtvrtou kapitolu nazvanou Sailfish OS 4.0.1 „Koli“.
Naposledy se základní číslovka verze systému změnila před více než dvěma lety, desetinkové číslo pak poskočilo vloni v říjnu. Tehdy vydaná verze 3.4 však trojkovou řadu završila, změn je nyní tolik, že autoři hovoří o nové, čtvrté generaci. Pojďme se podívat na nejzásadnější změny:
- Gecko, jádro integrovaného prohlížeče bylo aktualizováno z verze ESR52 na ESR60. To samo o sobě může znít jako pokus o dostižení pelotonu z hodně velké dálky, protože dnes jsme někde u verze ESR78, nicméně verze ESR60 je první, která pro své potřeby využívá programovací jazyk Rust. Právě jeho portace do Sailfish OS byla největší brzdou aktualizací prohlížeče, leč podařilo se a tak se prý dá teď očekávat, že se nové verze budou objevovat častěji a rychleji.
Kromě jádra byly v prohlížeči vylepšeny i další věci, například rozšíření možností při práci s historií prohlížení, správa oprávnění pro jednotlivé weby a bezpečnost vůbec. Nově lze také stránky přímo z prohlížeče ukládat jako PDF pro pozdější offline čtení. - Aplikace se nyní spouští v bezpečném sandboxu. Sandbox se v podání Sailfish OS jmenuje Firejail a ve výchozím stavu se vše spouští v něm. Každé aplikaci je při jejím prvním spuštění definována sada oprávnění a mimo tuto sadu nemá šanci se dostat. To by mělo vést k významnému zvýšení bezpečnosti aplikací, ačkoliv dle Jolla Oy ani dosud k žádným bezpečnostním problémům nedocházelo. Pro telefon přepnutý do vývojářského režimu (což lze učinit s každým telefonem s tímto systémem a netřeba k tomu nic zvláštního podstupovat) zůstává možnost spouštění aplikací mimo sandbox bez další kontroly toho, co dělají.
- Podpora spouštění aplikací z Androidu byla aktualizována až na API level 28, tedy lze nyní používat aplikace určené pro Android 9. Práce na podpoře Androidu 10 již probíhají a podpora dorazí v nějaké další setinkové či desetinkové verzi.
Další změny jsou spíše drobnějšího rázu, tedy alespoň telegraficky:
- Vylepšení systému notifikací, kde lze na notifikaci většinou zareagovat již přímo z ní, například odpovědět na e-mail. Notifikace také nově mohou obsahovat obrázky.
- Přímo v aplikaci fotoaparátu je nyní možné skenovat QR kódy.
- Kontakty lze nyní dělit do oddělených skupin nazvaných books a tak třeba zcela oddělit pracovní od soukromých.
Celkově prý jde o více než 5000 změn a bugfixů od verze 3, příčemž část z nich (zejména tu, která je open-source) má na svědomí strategický partner OMP, který pod křídly Rosstelecomu systém vydává v rusku jako Aurora OS. Sailfish OS 4.0.1 „Koli“ lze v rámci programu Sailfish X oficiálně nainstalovat na telefony Sony Xperia XA2 a Xperia 10. Vzhledem k tomu, že předchozí verze fungovaly jako komunitní porty na několika desítkách zařízení (samozřejmě v různém stádiu funkčnosti), lze jistě očekávat, že i zde se časem seznam rozroste.