Samsung investuje $150 miliard do výrobních kapacit
Giganti polovodičového průmyslu se předhánějí, kdo nalije do výrobních kapacit vyšší prostředky. Vzpomeňme nepříliš dávnou dobu, kdy s nedostatečností 14nm výrobních kapacit za generací Coffee Lake ohlásil Intel investici ve výši $1 miliardy. Z dnešního pohledu se takové částky už jeví jako úsměvné. Shrňme si, že nyní Intel oznámil investici pouze do pouzdřících kapacit ve výši $3,5 miliardy, UMC do historického 28nm procesu $3,6 miliardy a TSMC, aby netroškařila, oznámila výstavbu rovnou šesti nových továren v hodnotě $100 miliard. Jen spekulovat můžeme o tom, co se asi hlavami honí pánům z Mubadaly, vlastníka GlobalFoundries, kteří před několika lety zařízli vývoj 7nm a dalších moderních procesů. Nemluvě o tom, že GlobalFoundries v poslední době spíše továrny zavírala než aby výrobní kapacity rozšiřovala.
Pomyslnou korunu si ale nasazuje Samsung. Korejská vláda přislíbila polovodičovému průmyslu 50% daňovou úlevu, takže Hynix i Samsung plánují expandovat. Samsung oznámil investici ve výši odpovídající více než $150 miliardám, což je zatím suverénně nejvyšší číslo, se kterým jsme se kdy v jednorázově schválené investici v historii polovodičové výroby setkali (pokud jsem pouze sklerotický, nestyďte se mě v diskuzi opravit).
Na akci, kde vláda a zástupci společností tyto záměry oznámili, prohlásil korejský prezident Moon Jae-in, že země co do výroby čipů potřebuje dohnat zbytek světa. Cítí-li se Jižní Korea (Samsung, Hynix) pozadu oproti zbytku světa, co by měly říkat evropské státy…
S vynaloženými investicemi by se měla Korea do roku 2030 dostat na vrchol ve výrobě integrovaných zařízení a SoC. V souvislosti s tím stojí za zmínku, že ASML, výrobce EUV nástrojů, chystá v Koreji otevřít vlastní pobočku, aby mohl s tamními výrobci blíže spolupracovat.