Shrnutí: Rok se zdroji
Kapitoly článků
Pro připomenutí, vše naplno začalo 24. 12. 2012 recenzí Eurocase ATX-350W ve dvou verzích. Ani ta upravená nezvládla dodat specifikovaný výkon (při následných pokusech o sražení napětí větve +3,3 V do tolerance pak zdroj postupně přestal fungovat úplně). Jediným překvapením tak bylo, že neupravená verze neshořela v plamenech, ale prostě se vypnula, dokonce tedy má jakési ochrany. Je celkem na snadě, že za peníze, za které se low-endové zdroje prodávají, bude docela problém vyrobit něco, co zvládne dodat alespoň specifikovaný výkon. Nicméně možná bych mohl nějaký levný krám zase po roce vzít k otestování, ať se můžeme trochu zhrozit…
Když nebylo do čeho píchnout, vzal jsem pár serverových zdrojů, které se neukázaly jako úplně super, ačkoli dost velkou chybu možná způsobovala ještě ne úplně dobrá metodika měření a ve skutečnosti to není taková bída. Ta se nicméně postupně vypracovala a nyní by měření mělo opravdu poměrně slušně odrážet realitu. ;-) Od Corsairu VS450 po Gigabyte Superb 460 jsem otestoval celkem jedenáct zdrojů z kategorie mainstream:
- Corsair VS450 (prošel, 61,5 %; tady jsem byl možná ještě trochu mírný)
- OCZ CoreXStream 500 W (neprošel, zemřel - ochrana proti přetížení nefunkční)
- OCZ ModXStream Pro 500 W (neprošel, dál jsem nepokoušel štěstí)
- Evolve Pulse 80+ 500 W (prošel, 43 %, ochrana proti přetížení nefunkční)
- Evolve Pulse 80+ 550 W (prošel, 47 %, ochrana proti přetížení nefunkční)
- Fortron FSP500-60GHN (neprošel)
- Fortron Raider RA550 (prošel, 44 %)
- Zalman ZM450-GS (neprošel, zemřel - ochrana proti přetížení nefunkční)
- Zalman ZM400-LE (neprošel, zemřel - ochrana proti přetížení nefunkční; navíc nemá PFC)
- Seasonic SSP-350GT (prošel, 85,5 % a stříbrné ocenění)
- Gigabyte Superb 460 (těsně, ale neprošel)
Prošlo pouze 45 % zdrojů z kategorie mainstream, což je poměrně dost bídná hodnota. Z těch, které prošly, navíc dva nemají funkční ochranu proti přetížení. Fortron ale ukazuje, že vyrobit ne úplně špatný zdroj jde, a Seasonic pak všechny představy rozbil se svým SSP-350GT, kterému pro větší nasazení chybí snad jen konektor PCI Express (který mi Seasonic může přidělat, ale chtělo by to odebrat 1000 kusů).
Z hlediska výrobců je situace rovněž zajímavá, ačkoli to nedoporučuji brát nijak závazně, statistický vzorek je příliš malý: Channel Well Technology prošel z 50 %, Sirtec (High Power) a HEC Compucase ani jeden (stejně jako Hui Cheng Electronic Technology.) Z Fortronů prošel jeden (tedy 33 %), Seasonic ze 100 %, u Guangzhou AOJIE Technologies CO., Ltd. rovněž 100 % (byť to nebyla žádná hitparáda).
Do grafu jsem zanesl poměr ceny a počtu obdržených bodů, tedy znázornění ceny jednoho procenta hodnocení. Vycházím z cen v době psaní recenze, nicméně veškerý pokles cen byl kvůli zásahu centrálních bankéřů za krátkou dobu anulován. Je to takový asi nejkomprimovanější výtah, ale je nutné si uvědomit, že k nízké ceně mohou vést různé cesty. Např. Corsair VS450 byl ve všem víceméně průměrný a měl u průměrnou cenu. Seasonic SSP-350GT naopak díky ceně pár haléřů pod hranicí high-endu spadal pod mírnější měřítka a tedy naprosto exceloval. Raider naopak za svou cenu rozhodně nenabízí nic zajímavého, Evolve jsou někde mezi tím.