SMIC ve druhém pololetí spustí 14nm výrobu
Na přelomu ledna a února jsem mezi řečí zmínil, že SMIC je schopná dosáhnout 95% výtěžnosti na připravovaném 14nm procesu a předpokládá se proto, že během jara spustí velkokapacitní sériovou výrobu. Nakonec to nepůjde až tak rychle, oficiálně bylo potvrzeno druhé pololetí roku 2019. Přesto jde stále o velmi optimistický výsledek. Když jsme vás o záměru SMIC vyvinout a spustit 14nm výrobu informovali poprvé (bylo to v roce 2015), bylo v plánu výrobu rozběhnout během roku 2020. I přes několikaměsíční posun oproti předchozím zprávám je SMIC v předstihu.
I když SMIC přichází se 14nm procesem několik let po TSMC, Samsungu a GlobalFoundries (nerozlišujme teď mezi 16/14/12nm, je to stejná generace), může nabídnout zajímavé ceny a oslovit zákazníky, pro které jsou ostatní výrobci příliš drazí. SMIC má navíc s řadou firem zavedené vztahy, vyrábí např. pro Qualcomm, Broadcom nebo Texas Instruments. V řadě odvětví, kde není jednoznačnou prioritou výkon, se navíc na FinFET procesy teprve začíná přecházet.
Určitá spojitost by se dala hledat i mezi spouštěním 14nm výroby ve SMIC a rozhodnutím prodat GlobalFoundries ze strany ATIC. Úsporná opatření v GlobalFoundries, která zastavila spouštění 7nm výroby a přípravu 5nm a 3nm generace, byla vysvětlována jako snaha o maximální využití 14nm procesu, po kterém je velká poptávka, která naplno vytěžuje firemní linky a vydělává víc, než když by tyto linky společnost vyhradila na spouštění 7nm procesu s nejistými výsledky. Pokud ovšem levný 14nm proces nabídne též SMIC, může to pro GlobalFoundries znamenat ztrátu stávajících i možných budoucích zákazníků. GlobalFoundries zkrátka nebude ani nejlevnější, ani nejlepší a začne rychle přicházet o zásadní zdroj příjmů. Připomeňme, že od konce letošního roku, kdy bude nabídka AMD postavená již jen na 7nm CPU, APU i GPU, bude GlobalFoundries AMD dodávat již jen čipsetové čiplety a možná část čipsetů, což je zlomek objemů dodávaných do konce loňského roku.