Specifikace, kabeláž
Kapitoly článků
Specifikace
Specifikaci celkem dobře ukazuje štítek na zdroji:
Jediná masivní +12V větev je schopna sama utáhnout 396 W. Slušných 100 W dává dohromady +5V a +3.3V větev, adekvátních je i 12,5 W pro pohotovostní režim, kdy obvykle počítač nespotřebovává nic, pokud nevyužijete nabíjení různých zařízení z USB portů a podobně. Celková spotřeba připojených komponent by pak neměla přesáhnout 400 W.
Pro pořádek připomeňme, co to znamená 80+ Gold: zdroj musí mít účinnost při 20–50–100% zátěži nejméně 87–90–87 %. Zdroj však v testu Ecos Plug Load Solutions (firma stojící za celým fenoménem 80Plus), dosáhl ve 100% zátěži dokonce na více než 90% efektivitu. To znamená, že sám při takové zátěži spotřebovává jen 41 W.
To mimo jiné znamená, že pokud na zásuvkovém wattmetru uvidíte 441 W, ždímete z něj 100% papírových schopností.
Kabely
Pokud budeme mít ke zdroji jednu zásadní výtku, jakože ji mít budeme, pak to bude odpojitelnost hlavního napájecího svazku pro základní desku. Její odpojitelnost nemá žádné logické opodstatnění a je vlastně jen na škodu (potenciální problémy na přechodech v konektorech). Můžeme jen doufat, že na žádné problémy nedojde, ale teoretická možnost, že k nim dojde, tu je. Prakticky to však odhadujeme na hodně malou pravděpodobnost nějakého zásadního problému, až mizivou. To už bychom skoro více věřili tomu, že časem způsobí problém bezolovnatá pájka prolobbovaná skrze EU ekoteroristy. Každopádně se říká „jistota je kulomet“ a aby to byla opravdu jistota, neměl by být tento svazek odpojitelný, ale měl by být napevno připájen k tištěnému spoji uvnitř zdroje (ideálně olovnatou pájkou, ale to je dnes bohužel kvůli zeleným mozkům zakázáno).
Délka tohoto kabelového svazku je přibližně 60 cm (dle specifikace přesně 600 mm), podobnou délku mají i další kabely. O délkách se píše na stěně krabice:
Celou sadu příslušenství (vyjma notoricky známé přívodní šňůry a obalového materiálu včetně překládacího pouzdra na zbylé kabely) shrnuje tato fotografie obsahující i stahovací pásky a suché zipy pro „úklid“ ve skříni po zapojení všeho možného:
Sympatická je Y-rozbočka z klasického „harddiskového“ na dva „disketové“ Molexy, která zajišťuje, že pokud takový konektor nepotřebujete (což je velmi pravděpodobný scénář), pak vám nikde nebudou tyto konektory překážet. Dále jak v případě SATA, tak „HDD-Molexů“ můžete volit mezi dvou- a tříkonektorovým kabelem, což je také celkem sympatické.
Je dobré myslet na to, že ze zdroje můžete vyvést pouze tři kabely na napájení periferií typu pevné disky, mechaniky a podobně (v balení jsou celkem čtyři, takže jeden vám každopádně zbude). Extra napájení je samozřejmě vyhrazeno do procesoru (8žilový svazek) a do grafiky (8pin. PCIe). Zdroj tedy není úplně ideální pro napájení dvou grafik či jedné grafiky se dvěma napájecími konektory, to byste museli případně řešit přes redukci z Molexů (o dvou grafikách obou napájených kombinací 6+8pin ani nemluvě vzhledem k parametrům produktu). Nicméně vzhledem k nulové hlučnosti zdroje bychom spíše předpokládali, že bude živit tichou nanejvýš jedním PCIe konektorem napájenou grafickou kartu. Každopádně jsme zjistili, že široký PCIe konektor na zdroji je živý po celé své šířce (do všech horních pinů jde +12 V, spodní jsou zem), dovedeme si tak představit propojovací kabel, který by z něj vytáhl i 8+6pin. PCIe napájení. Na druhou stranu 8+6pin. napájená grafika, to je TDP 300 W, plus 95W procesor, deska … a jsme na maximu schopností zdroje, takže chápeme, že takovou kabelovou výbavou zdroj raději nedisponuje.
My budeme tradičně testovat se dvěma výkonově slabšími grafikami: Radeon HD 3850 a 3870 (jednu z nich připojíme redukcemi na „harddiskové Molexy“). Procesorem v testovací sestavě bude Core i3-2105, základní deska ASUS P8P67 Deluxe, jako u testování předchozích zdrojů, aby to bylo co nejvíce srovnatelné.