Testy na běžném PC
Kapitoly článků
Sestava pro test tedy byla následující:
- Základní desku: Asus P8P67 Deluxe
- Procesor: Intel Core i3-2105
- Grafiky: ATI Radeon HD 3850 + HD 3870 (v CrossFireX)
- Úložiště: Kingston SSDNow V+100 128GB
- + tradiční bižuterie (klávesnice, myš, USB-PS/2 redukce, 2× LED)
Zdroj testujeme zaznamenáváním hodnot +12V, +5V a +3.3V větve pomocí SuperIO čipu základní desky upraveným programem HWiNFO32, který zjišťuje hodnoty každých 100 ms (+ samotný čas potřebný na odebrání hodnot, které také několik milisekund spotřebuje). Pro orientaci měříme také VCore, čímž tak trochu oklikou zjišťujeme zátěž procesoru, v grafu máme pro orientaci také zátěž obou grafik. V grafu je nejprve chvíle klidu, kdy počítač nic nedělá (kromě toho, že stále zaznamenává naměřené údaje), poté je spuštěn multi-threaded test CineBench R11.5, čímž je zatížen pouze procesor, pak je opět chvíle klidu a následně je spuštěn Unigine Heaven Benchmark 2.5 v nastavení DirectX10, 1280×800 bodů a nejnižší kvalita, aby obě grafiky vygenerovaly společně plynulou práci okolo hranice 60 fps. Test opět uzavírá chvilka klidu.
+12V větev v klidu na 12,288 V vypadá možná jako trochu víc, pokud bychom chtěli SuperIO čipu desky věřit, pak je to o 2,4 % více, než by mělo být. Je to však v rámci přípustné ±5% odchylky, dokonce se to vejde ještě i do přísnějšího hodnocení s odchylkou ±3 % (známe jisté „EC“ zdroje, které jsou schopny dávat 13 V ;-).
Zdroj si možná dělá rezervu pro zátěž, kteroužto naše dvě grafiky vygenerovaly zhruba poloviční z celkových papírových schopností zdroje. V takovém případě klesla +12V větev na 12,192 V a jen jednou jsme zaznamenali vzestup na 12,288 V a pokles na 12,096 V.
Naopak kamenně stabilní je +5V větev, z níž jsme za celou dobu nedostali nic jiného než přesných 5 V. Špatně si nevede ani +3,3V větev, která v našem měření osciluje v lehké zátěži mezi 3,36 a 3,376 V, v klidu se drží na vyšší a v poloviční zátěži na nižší z uvedených hodnot.
Pro srovnání uvádíme i graf pasivně chlazeného zdroje SilverStone Nightjar 400W, se kterým jsme toto měření prováděli poprvé (ještě se dvěma Radeony HD 3850, než se jeden z nich odporoučel do křemíkového nebe, což je na grafu shodou okolností zaznamenáno, proto chybí post-Unigine klid a samotný Unigine Heaven test je v první třetině utnut).
A pro pořádek ještě jeden zdroj: SFF kousek SST-ST45SF taktéž od SilverStone (oba SilverStone zdroje jsou nicméně dílem FSP Group).
Zatímco oba SilverStone zdroje jdou ve větší zátěži s +12V větví pod její nominální hodnotu, Seasonic ji raději drží výše. Zbytek je srovnatelný.