Test: Seasonic X-400 Fanless - pasivně chlazený 400W 80+ Gold zdroj
Kapitoly článků
Je jasné, že budeme srovnávat, pokud nás čtete pravidelně, jistě jste neminuli recenzi rovněž pasivně chlazeného 400W zdroje SilverStone Nightjar, který pohání jednu z našich testovacích sestav. O tomto zdroji jsme přesvědčeni, že je fakt dobrý, v diskuzi jste nám však tenkrát dali tip na možná lepší kousek a na ten se právě dnes podíváme.
Už balení dává tušit, že si výrobce na provedení dal záležet (možná až zbytečně moc). Asi by bylo dobré to říci rovnou: zdroj má všechny kabely odpojitelné (a to včetně hlavního napájecího pro základní desku, což není úplně ideální nápad, protože tento kabel se použije vždy, ale přimhouříme obě oči a budeme předstírat, že ho připojíme jen jednou a postupem času takto vzniklý další spoj nebude dělat neplechu). Kabely jsou uloženy ve vlastním „dvoukapesném“ pouzdře, které po přeložení napůl a sepnutí suchým zipem obepíná přívodní napájecí kabel (ten na obrázcích není, protože ho všichni dobře znáte a jistě jsou mezi vámi tací, co jej denně vidí v několika vyhotoveních současně ;-). Právě toto pouzdro považujeme sice za hezkou věc, ale možná až zbytečný luxus prodražující produkt jako celek. Pouzdro totiž typicky s nepoužitými kabely někam založíte (třeba do originální krabice) a pak je dlouho neuvidíte. Má to prostě navozovat dojem, že jste si za ty prachy koupili něco extra, my jsme spíše příznivci optimalizace ceny na úkor zbytečností.
Samotný zdroj je pak uložen v dvojobalu sestávajícího s textilního sáčku a pěnové nárazy tlumící krabičky (textilní sáček je další z věcí, které by pro nás vůbec v balení být nemusely a zase by to o nějaký krejcar mohlo snížit cenu). Po vybalení na vás vykoukne přes zdroj nasazený pásek s informací o tom, která strana zdroje by měla směřovat vzhůru.
Co se chlazení týče, je konstrukce zdroje naprosto odlišná od dříve testovaného SilverStone. Seasonic pochopitelně spoléhá na nějaký pohyb vzduchu ve skříni, lépe průtok skrz, zejména pokud z něj chcete ždímat výkon blíže jeho maximu.
Naproti tomu SilverStone má vyvedené chlazení součástek na vrchní stěnu z poměrně masivního hliníkového bloku.
Dovnitř dnes testovaného zdroje jsme se výjimečně nepodívali (tedy pokud nepočítáme pohled skrz mříže). Bezpečnostní samolepka na jednom ze šroubků se nalomila už při pomyšlení, že ji chceme sundat, takže jsme ji nakonec nesundávali a nechali zdroj zavřený. Vezměte tedy za vděk alespoň pohledem skrz mřížku.
Jak vidíte, vypadá to jako tradiční zdroj, jen tomu chybí větrák. Detailnější pohled však napoví, že ke tradičnímu zdroji to má poměrně daleko.
Komu by to nestačilo, nechť si prostuduje popisky na spodku krabice, kde je i fotografie otevřeného zdroje. Většinou toto považujeme za „marketingovou omáčku“, nyní ale máme dojem, že ukázat vám tyto informace není úplně od věci. Kdo chce vidět fotografie zdroje rozebraného málem na prvočástice, nechť zavítá na velmi kvalitně provedenou recenzi do zahraničí na HardwareSecrets, kde každý zdroj pitvají nejen šroubovákem, ale i pájkou.
Zdroj je obecně dimenzován na to, že mu bude při práci tepleji než jeho kolegům z branže.