Spyware z Ubuntu nezmizí, „šmírování“ ale půjde globálně vypnout
Vznikne nový ovládací prvek, který poskytne jasně viditelnou možnost zapnout/vypnout všechny síťové dotazy týkající se všech prvků prostředí v Ubuntu. Uživatel tak bude mít jasně viditelnou a snadnou cestu odesílání informací kompletně vypnout a kdykoli zase zapnout. Máme to podle Marka chápat jako svého druhu anonymní režim v internetovém prohlížeči a Canonical se pokusí věc implementovat tak, aby byla přímo v linuxovém kernelu, takže nebude možné ji nějak snadno obejít či zneužít.
Dále bude vytvořen systém, kdy si uživatel bude moci sám nakonfigurovat chování této záležitosti v jednotlivých prvcích prostředí. Příslušné upozornění na tuto funkcionalitu pak bude na stránce „About Ubuntu“ v GUI systému a také viditelné při samotné instalaci systému do počítače.
Dále k tématu Ubuntu:
- Ubuntu 12.10 „Quantal Quetzal“: novinek poskrovnu, zčásti kontroverzních
- Velký rozbor Ubuntu Phone OS: revoluční systém pro smartphony je zde
- Tisková zpráva Gopas: 4 důvody pro Ubuntu 12.10
- Ubuntu se uzavírá před světem, nebo byl Mark Shuttleworth jen špatně pochopen?
- Proč zakladatel GNU považuje Ubuntu Linux za spyware?
- Richard Stallman: Ubuntu vyměnilo svobodu za pohodlnost a špehování uživatelů
Tolik tedy reakce Marka Shuttlewortha, zakladatele Ubuntu. Je zjevné, že Canonical si uvědomuje, že způsob, jakým funkcionalitu doplňování výsledků vyhledávání o produkty z Amazonu implementovali, nebyl úplně vhodný. Opět se ale přesvědčujeme o tom, že Ubuntu umí vyslyšet své uživatele. Budeme sice čekat nějakou dobu na implementaci, ale pokud bude taková, jak ji Mark popsal, těžko jí lze něco vytknout. Z hlediska Richarda Stallmana tak sice bude Ubuntu i nadále obsahovat spyware, ale ten bude po jednom kliknutí zcela neaktivní.
Na jakou stranu výkladu se přikláníte vy? Bude pro vás navržené řešení již v pořádku, nebo byste rádi viděli Ubuntu zcela prosté takové věci, byť za cenu, že by Canonical musel hledat jiné cesty jak zajistit návratnost svých investic do Ubuntu? Microsoft v těchto týdnech tlačí s novým Office více na „software jako službu“, přesněji řečeno předplacenou službu. Dokázali byste si předplatit model, kdybyste za Ubuntu platili dobrovolně (to slovo bych rád zdůraznil) řekněme 5 až 10 Kč měsíčně, aby bylo zcela prosté jakýchkoli pokusů omezujících svobody/soukromí uživatele? Nebo kupříkladu model, kdy by šlo v Softwarovém centru Ubuntu zakoupit řekněme za 100 Kč „program“, jehož jediným cílem by bylo navždy odstranit ze systému tuto funkcionalitu (a bylo by to do budoucna svázání třeba s uživatelovým účtem na Ubuntu One)? Těch možností jak mohou uživatelé finančně ocenit Ubuntu je víc, ostatně sám Canonical při stažení Ubuntu nabízí možnost dobrovolně přispět na vývoj, ale asi to stále nestačí.