Star Swarm jako první ukazuje praktický přínos Mantle - video
Desktopová API, ze kterých už je v posledních letech v rámci her používané více-méně jen DirectX, s sebou nesou jeden zásadní problém, kterým naopak netrpí lehčí a čistší API konzolí: Overhead, tedy prostředky či výkon zkonzumovaný pro režii, vlastní chod. Čím více objektů je přítomných ve scéně, tím větší část procesorového výkonu padne na režii a tím méně zbývá pro realizaci výpočtů, které vyžaduje aplikace pro hladký běh.
Jedním z typů her, jejichž rozvoj tento neduh brzdí nejvíce, jsou strategie, které často na počtu jednotek zakládají. Možná by nebylo od věci zmínit hru Shogun: Total War z roku 2000, která bez problémů umožňovala realizovat souboje několika tisíců jednotek. Hry tohoto typu ale ve skutečnosti nepracovaly s uvedeným množstvím samostatných jednotek s vlastní inteligencí, ale buďto šlo o nakopírování konkrétní jednotky, nebo měla vlastní inteligenci jen jejich skupina jako celek a její části byly pouze animací.
Tentokrát ale hovoříme o situaci, kdy má skutečně každá jednotka vlastní inteligenci a případně i fyziku (není pouze „namalovaná“). V takovém případě je většina her omezena na desítky, maximálně několik stovek jednotek, které jsou pod DirectX stávající procesory schopné zvládnout.
Studio Oxide Games předvedlo, že se dá realizovat i víc a na kombinaci procesoru Intel Core i7 980 a grafice Radeon R9 290X předvedlo demo nazvané Star Swarm postavené na firemním enginu. Ve scéně je celkem 5000 samostatných objektů (animace a objekty bez AI/fyziky nepočítaje).
Zatímco pod API Mantle tatáž část scény běží ~45 FPS, klesá pod DirectX framerate na 13 FPS, což krásně ukazuje, kolik výkonu zkonzumuje léty nabubřelé Microsoftí API samo pro sebe…
Tato čísla prakticky odpovídají grafu, který zahrnula AMD do materiálů k APU Kaveri, jehož 65W verze A8-7600 v kombinaci s Radeonem R9 290X zvládá Star Swarm demo pod Mantle při 30 FPS, zatímco v DirectX klesá framerate na zhruba 10.
Jen tak mimochodem je docela zajímavé, že výkon pod Mantle je vlastně přímo úměrný počtu procesorových jader - čtyřjádrová Kaveri dosahuje 30 FPS zatímco šestijádrové Core i7 pak 45 FPS.