Steamroller není vylepšený Bulldozer, heršvec! Bude o 45 % rychlejší.
Možná jste si všimli, že v našem rozboru novinek, které přinese procesorová architektura Steamroller oproti Bulldozeru a Piledriveru, jsme neuvedli jediné číslo, které by ilustrovalo rozdíl v celkovém výkonu. Ano, je to tak a přiznáváme, že jsme se z toho vykroutili záměrně. Důvod byl prostý - internetem lítalo čísel jak kůrovců po Šumavě. A které vybrat? :-).
Nyní se situace částečně uklidnila, a tak se k tomuto „detailu“ můžeme vrátit s chladnou hlavou. Vůbec první informace o výkonnostní stránce pocházela z prezentace, jejíž slajd vidíte níže:
Každý z procesorů modulární architektury má dosahovat výkonu o 10-15 % vyššího, než jeho předchůdce, což by znamenalo 21-32% odskok Bulldozer - Steamroller. Další zprávu vypustil do světa VR-Zone v dubnu letošního roku. Sice nebylo prvního, ale i tak jsme ji přešli. Slibovala výrazný výkonností vzestup, který by procesory AMD vrátil zpět do high-endu. Ještě fantastičtější vývary z ní vytvořily mnohé weby, které si příslušné informace přiohnuly podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Další čtyři měsíce bylo ticho - až do srpnového uvedení architektury. Mark Papermaster při něm zmínil, že můžeme čekat až 30% zlepšení. Jen krátce nato se ale ozval zmíněný (avšak nejmenovaný :-) inženýr s následujícím poselstvím:
„Steamroller není vylepšený Bulldozer, heršvec. Layout může vypadat stejně, ale je postavený z úplně jiných kostiček lega. Až bude vše hotové, měli bychom dosáhnout 45% výkonnostního zlepšení, což ukáže, jaký byl Bulldozer zprzněný design. Teprve tohle je, čím měl být Bulldozer.“
VR-Zone to sice prezentuje jako informaci, která je výrazně zajímavější či pozitivnější oproti Papermasterovým třiceti procentům, ale nám to tak nepřijde. Inženýr totiž srovnává výslovně s Bulldozerem, zatímco Papermaster (jak bývá obvyklé) srovnává nový produkt s jeho předchůdcem, tedy s Piledriverem. A právě rozdíl 15 % mezi Bulldozerem a Piledriverem uspokojivě vysvětluje odlišná čísla, která oba pánové uvádějí.