Tchaj-wan zařadil zpátečku: 2 nm může továrna TSMC v USA používat od roku 2026
Důvodem pro zavedení těchto omezení měly být bezpečnostní záruky pro Tchaj-wan. Pokud by došlo k napadení Tchaj-wanu, přišel by tak automaticky celý svět (a zejména USA, jejíž firmy továren TSMC využívají převážně - Apple, AMD, Intel, Nvidie, Qualcomm…) o nejnovější proces a na hodně dlouhou dobu i o jakoukoli možnost přechodu na novější technologii nemluvě o ztrátě většiny výrobních kapacit.
Vyjádření ministra hospodářství Tchaj-wanu, J. W. Kua, z první poloviny listopadu, však nezůstalo v platnosti příliš dlouho. Těžko říct, zda došlo k výměně názorů mezi zástupci USA a Tchaj-wanu, nebo si vláda Tchaj-wanu sama uvědomila, k čemu takové opatření může vést. Totiž, administrativa Spojených států amerických by nejspíš nebyla příliš nadšená z toho, že TSMC vyplácí dotace na výstavbu továren na americké půdě a TSMC pak USA upírá vybavení těchto továren novými procesy.
Fab 21 v Arizoně (TSMC)
Namísto původního pravidla zmíněného J. W. Kuem, podle něhož nebude možné mimo Tchaj-wan nasadit nový proces, dokud na Tchaj-wanu nepoběží výroba na jeho nástupci (tzn. pro 2nm výrobu by šlo - pokud by vše postupovalo dle očekávání - o první kvartál roku 2027), bude v platnosti mírnější omezení. To zveřejnil Cheng-wen Wu, ministr Národní rady pro vědu a techniku. Podle nově formulovaného pravidla budou mít Spojené státy možnost nasadit 2nm proces v okamžiku, kdy TSMC začne na Tchaj-wanu nasazovat jeho nástupce, což by mělo znamenat již rok 2026.
Toto umírnění se však v praxi nejspíš stejně situace se 2nm procesem nedotkne a spíš ovlivní situaci s nadcházejícími procesy. TSMC totiž plánuje 2nm (a 3nm) proces v arizonské továrně Fab 21 nasadit až v tzv. druhé fázi, která bude dostavěná, vybavená a spuštěná v roce 2028. Pokud by měl být 2nm proces v USA nasazen dříve, muselo by to být ve stávající továrně (Fab 21 první fáze), takže jen v omezené míře, neboť první fáze je určena pro 5nm a 4nm procesy a na další patrně nebude mít prostor.