Test: AMD Phenom II X6 1100T a Phenom II X4 965 BE v roce 2020
Kapitoly článků
Blížíme se ke konci a mám po testování lehce smíšené pocity. AMD Phenomy II X4 i X6 zestárly svým způsobem hůře, než konkurenční Core2Quady. Hlavním problémem je absence SSSE3/SSE4.1 instrukcí, což znemožní spustit software, který tyto instrukce vyžaduje, stejně tak některé moderní hry tyto instrukce mohou vyžadovat. Software, který použije starší instrukční set produkuje výrazně horší výsledky, hezky je to vidět při enkódování videa za pomoci ffmpegu. Core2Quad procesory si navíc užívají výhodu vyššího IPC, ale Phenomy II to kompenzují vyšší taktovací frekvencí.
I tak není výkon špatný, obzvlášt u šestijádrového modelu, který můžeme přetaktovat poměrně snadno s rozumným chlazením a deskou, procesory bez problémů uchladíte vzduchem a přetaktování se může vyplatit, byť spotřeba vzroste poměrně znatelně.
AM3 desky mají jedno eso v rukávu, je možné upgradovat na AMD FX procesory, ty nabízí novější instrukční set včetně AVX a také mají typicky vyšší výkon, doporučil bych ale koukat po FX generace Vishera, Bulldozer je typicky pomalejší. Přetaktování FX CPU se také vyplatí, ale není dobré to přehánět.
A nebo můžete zainvestovat a pořídit superlevný AMD Athlon 3000G s možností upgrade až na šestnáct jader. Dvoujádrová bestie po přetaktování velmi často překonává stará čtyřjádra a šestijádra bez větších potíží. Přikládám ještě tabulku, kde můžeme vidět ceny v době uvedení procesorů na trh včetně roku uvedení. Zajímavý je cenový rozdíl Phenomů II oproti starším Core2Quadům, ty si totiž držely vysokou cenu a Phenomy II byly ve své době celkem atraktivní.
Pokud nějaký Phenom II provozujete, určitě může být vhodné mít desku s DDR3 paměťmi, oproti některým LGA775 deskám můžete osadit více RAM. Phenomy II totiž zvládnou i celých 32GB RAM, což je možné na deskách s podporou DDR3, nicméně při použití čtyř 8GB modulů dojde ke zpomalení na 1333 MT/s a provoz na 1600 MT/s nemusí být možný, případně vyžaduje další ladění.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + šestijádrové modely těží z extra jader, zestárly lépe + dostatečný výkon na běžnou práci a starší hry + snadné přetaktování přidá nějaký ten výkon navíc + podpora 32GB DDR3 RAM + možnost upgrade na AMD FX CPU s novějšími instrukcemi + bezproblémový provoz Windows 10 |
zápory | - absence instrukcí SSSE3, SSE4.1, SSE4.2 - vysoká spotřeba po přetaktování - otřesný výkon např. v ffmpegu - některé hry a programy nemusí být možné spustit |
pohlídejte si | ? Některé starší revize Phenomů II mohou mít vyšší TDP při spárování s AM2/AM2+ deskami a DDR2 RAM ? Přetaktování není garantované, nedoporučuji to provádět na levných deskách ? Při přetaktování doporučím taktovat HT a SB, přidá to výkon |
Poděkování
Za zapůjčení procesoru AMD Phenom II X6 1100T velmi děkuji čtenáři kanady43.
Za zapůjčení produktů AMD Ryzen 7 2700X, Intel Core i7-9700K ES, Intel Core i9-9900K ES, Gigabyte Z390 AORUS PRO a Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME děkuji společnosti Gigabyte.
Za zapůjčení procesorů AMD Athlon 3000G, AMD Ryzen 7 3700X a AMD Ryzen 9 3900X děkuji společnosti AMD.