Test: Barbone W HAMMER X4 (45nm Phenom II X4, HD 4870, 4GB, 640GB, Vista Ultimate)
Kapitoly článků
Nejprve dovolte pár slov úvodem, proč jsme zvolili zrovna takový stroj a ne jiný. Zaprvé jsme tím měli možnost osahat si Dragon platformu, tedy 45nm čtyřjádro, čipset i Radeon HD 4870, vše od AMD. Taktéž to byla příležitost podívat se konečně na dvouplotnový Caviar o kapacitě 640 GB a současně si udělat obrázek o tom, kam se posunul 600W zdroj Fortron od našeho předloňského testu. Testované PC tedy mělo tuto konfiguraci:
- Základní deska: Gigabyte GA-MA790X-DS4 - AMD 790X+SB600, ATX
- Procesor: AMD Phenom II X4 940 - 3,0 GHz, 128 kB L1, 512 kB L2, 6 MB L3, TDP 125 W
- Chladič: Arctic Cooling Freezer 64 Pro PWM
- Paměti: 2×2 GB DDR2-1066 EPP Transcend
- Grafická karta: PowerColor Radeon HD 4870, 1 GB GDDR5
- Pevný disk: Western Digital Caviar Black WD6401AALS - 640GB, dvě plotny, 7200ot/min., 32MB cache
- Optická mechanika: DVD±RW/RAM Samsung SH-S223Q - dřívější variantu SH-S223 jsme recenzovali v červnu (té tehdy chyběla podpora DVD-RW DL, ale i tak téměř dostala ocenění).
- Zdroj: Fortron Epsilon 600W 80PLUS - testovali jsme předchozí verzi (pod značkou OCZ).
- Skříň: Sharkoon Rebel 9 Special Edition - na tuto skříň jsme v bigtower provedení narazili v lednu a zaujala nás natolik, že jsme jí věnovali článek. Barbone využívá klasické middletower provedení.
- Klávesnice+myš: Logitech (drátová, PC jsme obdrželi bez nich)
- Čtečka: interní „all-in-one“ čtečka i-TEC (v našem PC nebyla, graf rychlosti si vypůjčíme z minulé recenze)
- MS Windows Vista Ultimate 32+64bit OEM
- Uživatelská příručka, napájecí kabel, veškeré příslušenství od komponent (kabely od grafiky a základní desky, CD s ovladači, atd.)
Základní deska
U základní desky budeme velmi pochvalní. Není to sice absolutní špička, ale ani žádný základní osekaný model, spíše sídlí o něco nad zlatým středem. Sami přesně tuto desku používáme již rok a čtvrt v testovacím PC, takže víme, že funguje zcela spolehlivě (běží totiž 24 hodin denně snad jen s několika málo vypnutími PC nepřetržitě), takže její kvalitu u nás v redakci již prověřil čas. Volbu desky, byť jde o „morálně starší“ avšak stále v podstatě nový čipset (zatím AMD nic novějšího, tedy krom jižňáku SB700/SB750 nemá), hodnotíme jako velice dobrou.
Dvě ukázky z BIOSu desky. Opět se však z hlediska hotové standardní sestavy Barbone musíme pozastavit nad nastavením. Kdybychom ji nyní recenzovali jako samostatnou komponentu, nemuseli bychom to zmiňovat, ale protože dnes testujeme počítač jako celek, zajímalo nás samozřejmě, jak je nastaven BIOS. Vězte tedy, že kromě jinak bezproblémového nastavení jsme narazili na dva prohřešky. Jeden kosmetický, druhý však výrazný. Kosmetickým problémkem bylo to, že byla v BIOSu nastavena 3,5palcová mechanika, přestože v PC samozřejmě není. Jako další bychom rádi viděli nastavenou mezní teplotu CPU, případně ochranu proti zastavení ventilátoru CPU, oboje bylo v BIOSu neaktivní, což nám nepřijde se 125W procesorem jako vhodné. Ale oboje jsou drobnosti nemající vliv na chod PC, které si navíc každý trochu zdatnější uživatel umí vyřešit během první minuty po vybalení.
CPU a další
Procesor je bezpochyby vynikající volba. TS Bohemia sáhla do poslední generace Phenomů, kde ani nevzala ten nejnižší model, 3,0GHz čtyřjádro tak stroji vdechlo skvělý výkon (podrobně v další části recenze). Dopředu prozraďme, že Core 2 Quad bylo v podstatě poraženo.
Paměti nesou chladící bloky, pro EPP profil se zvýšeným napětím je to nutnost.
PowerColor Radeon HD 4870 je aktuálně asi nejlevnější 1GB variantou této grafiky, o které si dovolím prohlásit, že na hraní her postačí několik příštích let. Nese atypické chlazení, na jeho chování se taktéž podíváme podrobněji.
Minule nám v TSB slíbili, že 450W Fortron/EC už se konat nebude, u této sestavy to s ohledem na její parametry bylo zřejmé. Volbu 600W 80PLUS Fortronu hodnotíme s ohledem na předloňský test starší verze jako velmi dobrou a plně dostačující. Zdroj utáhnul vše a ani pod plnou zátěží nebyl nejhlučnější částí PC.
PC jsme tentokrát dostali do testu bez příslušenství, vypůjčíme si jej tedy z minulé recenze. V základu je s PC dodávána klávesnice a myš Logitech v klasické drátové verzi. Jinak příslušenství zahrnuje vše, co se standardně dodává s jednotlivými komponentami, navíc T.S.Bohemia přidává jejich výbornou uživatelskou příručku a recovery DVD.