Test Cherry MX Board 6.0: klávesnice dotažená (téměř) k dokonalosti
Kapitoly článků
Když to vezmu trochu obšírněji, tak o klávesnicích Cherry lze historicky říci, že Cherry umí skvělé spínače, ale podprůměrné klávesnice. Nebo řečeno jinak: na bázi jejích spínačů dokáží jiní výrobci nabídnout zajímavější a lépe realizované klávesnice, ať již ryze funkcionální psací povahy jako func KB-460, nebo multimediální mega-makrové LCD+dokovací záležitosti. Cherry sama je v designu klávesnic poměrně konzervativní, což nevyhovuje každému. A tak kupříkladu námi loni testovaná generace Cherry MX Board 3.0 sice dopadla kladně, ale měla některé nepříjemné neduhy a chyběly určité funkční vlastnosti jako třeba předložka v balení či podsvícení kláves.
Cherry se z těchto věcí poučila a představila novou generaci, která - upřímně - zcela splňuje to, co jsem vždy od klávesnice chtěl, ale nikdo mi to nebyl schopen nabídnout. Nejvíc se dokonalosti blížila americká firma func, ale minimálně mi u ní nevyhovoval systém uchycení předložky. Tento ani jiný problém s Cherry MX Board 6.0 nemám. Takže sice prozrazuji pointu této recenze hned v úvodu, ale dovolte mi vám v následujících dvě a půl stranách textu vysvětlit, proč je Cherry MX Board 6.0 prostě boží.
Obsah balení
- samotná klávesnice
- textilní pouzdro
- velká pogumovaná předložka
- vícejazyčný manuál
Moc toho není, že? A to je dobře! Klávesnice by neměla potřebovat ke svému chodu obrovský softwarový blog či nedejbože napojení na cloud. Od Cherry MX Board 6.0 tak samozřejmě nečekejte, že bude mít podporu maker a podobné věci, v tomto ohledu jde stále o funkcionálně pojatý produkt. Jak pravil klasik „makra jsou pro zbabělce a lenochy“ :-).
Klávesnice je vybavena dvěma klíčovými technologiemi. Tou první jsou spínače MX, v tomto případě typu Red. Jde o spínače s lineárním chodem bez hmatové odezvy stisku / rozepnutí. Obecně bývají označovány jako „hráčské“, protože je lehčí držet je stisknuté a stisk drží i při drobném povolení tlaku na klávesu (tedy jejím mírném vyzdvižení). Osobně ale po několika měsících zkušenosti považuji tyto spínače i za vhodné na psaní. Jakmile si zvyknete na to, že vaše hmatová/zvuková odezva stisku není od spínače, ale od spodní desky krytu, na který narazí klobouček klávesy, nemáte s hmatovou / zvukovou odezvou problém.
Druhou klíčovou technologií je tzv. RealKey, analogové odečítání sepnutí/rozepnutí klávesy, které společnost Cherry představila na přelomu roku. S touto technologií, která je dle Cherry opět vhodná i pro hráče, neboť jim dá nejrychlejší reakční dobu, přichází jak full N-key rollover, tedy schopnost odečítat současně stav sepnutí/rozepnutí všech kláves na klávesnici, tak 100% anti-ghosting, tedy to, co by se dalo parafrázovat jako „No Key Left Behind“ - sepnutí žádné klávesy nebude neregistrováno kvůli přetížení řadiče klávesnice.