Test: D-Link NAS ShareCenter Pulse DNS-320
Kapitoly článků
Jak moc máte rádi „unboxing videa“? Pokud je nemusíte, ani to následující nepouštějte a přeskočte rovnou dolů.
Z videa jste už možná pochopili (pokud jste ho neviděli, dozvíte se to nyní), že testujeme variantu dodávanou bez pevných disků. Ty si musíte dokoupit zvlášť, nebo máte možnost koupit i verze již osazené. My jsme se rozhodli pro „vlastní řešení“ a osadili NAS dvěma 2TB disky Samsung z úsporné edice EcoGreen F4 s 32MB bufferem.
V balení tak najdete celkem logicky jen samotný NAS, napájecí adaptér, dva druhy kabelů s různými koncovkami pro elektrické zásuvky (jedna bude pasovat do vaší zásuvky, druhým můžete třeba přivázat louč k židli), dále pak „kus datového kabelu“ a „ostatní“ příslušenství, které zůstane s velkou pravděpodobností netknuto v krabici až do jejího vyhození (řeč je o manuálu a dodávaném CD).
Samotný box NASu je vyveden v lesklém provedení velmi ochotně chytajícím prach (návrhář takového řešení by za tohle zasloužil potrestat nuceným utíráním prachu v bytě majitele NASu po dobu jeho záruky). Po vybalení na vás tedy čekají nejprve krycí fólie (my jsme je nesundávali). Krabička je to sama o sobě velice lehká, těžkou z ní pak udělají až osazené disky. To je nicméně opět velmi lehká záležitost, nebudete potřebovat vůbec žádné šroubováky, šroubky nebo něco podobného. Disky se do NASu jednoduše nasunou tak, aby zapadly na příslušné SATA konektory, krabičku pak zavřete a je to hotové. Instalaci disků zachycuje druhé dnešní video:
Pokud jde o „vnější ovládání“, pak i to je poměrně jednoduché. Zadní část je vyloženě „blbuvzdorná“, co kam nepatří, tam to nejde strčit, pokud neoplýváte namísto inteligence nadměrnou silou. Konektory jsou zde totiž jen dva, do jednoho přijde napájení, do druhého datový kabel, který na druhé straně připojíte do vaší sítě. Kdybyste nevěděli, co s tím, zeptejte se někoho, kdo tomu rozumí (třeba „Pepy od vedle“, na tohle opravdu nemusíte volat technika z firmy).
Po zapojení a umístění na nějaké stálé místo už stačí NAS jen zapnout. Protože budeme produkt vracet, nechtěli jsme odlepovat krycí fólie, takže tlačítko pro zapínání není to pod krytkou vedle USB konektoru, ale to druhé (svislé, vpravo nad krytkou).
Lehce obtížnější „stisknutelnost“ považujeme za záměr a jakousi ochranu proti nechtěnému zmáčknutí např. při manipulaci (což ale za chodu nedoporučujeme, s pevnými disky by se během provozu manipulovat nemělo). NAS není hloupý a roztáčí disky vždy po jednom (pokud osadíte dva), aby nevyvíjel na napájecí adaptér příliš velké špičkové nároky.
Rozchození poznáte podle indikační LEDky Power a rozsvícení/blikání LEDek pro jednotlivé disky (L a R jako disk vLevo a vpRavo ;-). Pokud zapojíte něco i do USB, pak i pro tento případ je tu speciální kontrolka. LEDky od disků indikují činnost „obecně“, tedy neblikají se známou přesností jako v PC, ale pomaleji. Při nečinnosti svítí, čímž indikují, že je konkrétní diskový slot obsazen diskem. Stejné je to i s indikací USB.
Pohled dovnitř čistě po odklopení krytu ukazuje většinu desky, pojďme se podívat na jednotlivé komponenty:
Srdcem celého NASu D-Link DNS-320 je procesor Marvell 88F6281 obsahující ARM jádro Sheeva běžící v tomto případě jen na 800 MHz (procesor zvládá až 1,5 GHz) s 256 kB L2 cache. Na interní sběrnici, kam je připojeno i toto jádro, jsou dále kromě jiného DDR2 paměťový řadič, PCI Express ×1 rozhraní (zde nejspíše nevyužito), SATA řadič se dvěma porty (oba využity), USB 2.0 řadič (také využit) a dvě MAC vrstvy pro gigabitové ethernet síťovky (využita je jedna). Plus samozřejmě rozhraní pro další drobnosti, zejména flash paměť. Procesor může startovat operační systém jednak z flash paměti, dále také ze SATA zařízení a též z řadiče na PCI Express. Pochopitelně v tomto NASu je to uzpůsobeno k bootování pouze z interní flash paměti.
Procesor by se zcela pochopitelně neobešel bez RAM. Pryč jsou doby, kdy stačilo pár megabajtů, zde jsou dva 64MB čipy Samsung DDR2-667 CL5, NAS má tedy 128 MB operační paměti, což na druhou stranu skýtá potenciál pro rozšiřování možností. S původním firmwarem bylo dokonce možné na SATA disky nainstalovat upravené sestavení Debian Squeeze Linuxu, nám se to po upgradu na verzi 2.0 už nepovedlo (možná jsme se málo snažili, ale o tom, jak provozovat Linux na NASu a upravit si jej velmi podrobně k obrazu svému, tento článek není).
Síťovku zde obstarává opět řešení od společnosti Marvell, PHY čip Alaska 88E1116R zajišťuje připojení ke gigabitovému ethernetu (pochopitelně zpětně kompatibilní se 10/100Mbitem, to snad netřeba zdůrazňovat). Celkovou průchodnost dat z disků až k cílovému PC pochopitelně ovlivňuje hodně věcí, nejvíce asi procesor v NASu (zde tedy Marvell 88F6281).
Weltrend WT69P803 je pro nás malou záhadou, tipovali bychom si, že má cosi do činění s USB portem.
Druhá strana základní desky ukrývá SLD NAND flash čip Samsung s kapacitou 128 MB. Zde je firmware, nebo chcete-li „operační systém NASu“. Místa by tam mělo být dost, samotný firmware má několik málo desítek MB (verze 1.00 měla 23, verze 2.00 má 27 MB), ono se to pak ale celé nejspíše při upgradu uvnitř rozbalí, takže to zabere víc, každopádně se domníváme, že rezerva tam je ještě slušná, což skýtá jistý potenciál pro přidávání nových funkcí do budoucna (sám upgrade z firmwaru 1.00 na 2.00 vypadá opravdu impozantně).