Testovací sestava
Kapitoly článků
Testy nemohly proběhnout na ničem jiném než platformě s čipsetem Intel Z68, protože se bavíme o technologii Intel Smart Response, která momentálně na ničem jiném nefunguje. A tak tu máme opět čest s deskou Gigabyte GA-Z68X-UD7-B3, která nám dobře posloužila už pro úvodní test této technologie. Pro optimální rychlost byl opět zvolen procesor Intel Core i7 2600K a dvojice 2GB modulu DDR3-1600 Kingston HyperX Genesis s časováním CL9 (běží jako DDR3-1600 hned po vložení do desky bez nutnosti cokoli nastavovat).
A samozřejmě nemohl chybět 2TB Western Digital RE4-GP coby zástupce pevných disků s velkou kapacitou, nízkými otáčkami a „zvýšenou trvanlivostí“ (coby RAID edice je určen i do serverů či nasazení 24/7, je na něj poskytována pětiletá záruka). Dvojici 80GB starých IDE disků jsme už vynechali (víme, že Smart Response umí urychlit i RAID).
Abychom měli s čím srovnávat, zúčastnil se testu také SSD Kingston SSDNow V+100 64 GB, s nímž jsme si Smart Response proklepli v původním testu. Smysl tohoto srovnání brzy pochopíte. 64GB Kingston SSDNow V+100 totiž stojí hodně podobně, dá se sehnat za zhruba 2 700 Kč (plus mínus nějaká ta stovka).
Kdo znáte parametry tohoto SSD, už vás jistě napadne, že bude rovnou lepší vzít právě Kingstona, protože má rychlejší čtení, rychlejší zápis (vše na(d) 200 MB/s) a kapacita je více než trojnásobná, což by se mělo pozitivně projevit, i kdyby byl nakrásně použit opět jen jako cache (Kingston tento produkt částečně cílí právě na Smart Response, přestože s kapacitou 64 GB už není problém počítat jako se systémovým diskem). A tak si ukážeme, jestli je to úvaha správná, nebo ne.
Ona je ta cenová podobnost dána mimo jiné tím, že 20GB Intel SSD Larson Creek používá SLC čipy, zatímco Kingston levnější MLC čipy. Kingston však udává trvanlivost pouze tři roky při zápisu 20 GB denně (MLC čipy nejsou až tak trvanlivé, zároveň jsou i pomalejší, což je však v SSDNow V+100 kompenzováno tím, že je jich uvnitř víc, takže je tento produkt z tohoto úhlu pohledu „bohatší na paralelizaci“).