Výkon samostatných úložišt
Kapitoly článků
Začneme obecným pohledem na parametry obou SSD:
Intel SSD 311 Larson Creek 20GB
Kingston SSDNow V+100 64GB
To hlavní, co má Intel SSD oproti Kingstonu, je podpora NCQ, jinými slovy je možné na SSD vyslat více příkazů naráz (v tomto případě až 32) a on si je přebere po svém, hlavně je ale dokáže také naráz obsloužit. K čemu to je, se dozvíte na konci této strany. TRIM pak podporují oba, otázkou je, zda má TRIM při Smart Response význam (obecně platí, že TRIM se v RAID konfiguracích neuplatňuje).
HD Tach RW
Nejprve HD Tach RW, který nám prozradí cosi o rychlostech, přičemž v případě Intel SSD jsme vygenerovali těch měření několik. Hned první po vybalení a připojení vypadalo takto:
Zdá se vám křivka divná? Má rozhodně proč, takhle by práce SSD vypadat neměla. Je to dáno tím, že jsme nebyli první, kdo tento kousek testoval, takže ten, kdo testoval před námi, jednoduše bezprostředně po hromadě testů SSD odpojil, uložil do krabičky a poslal dál do oběhu. Projevil se wear leveling a SSD se potřeboval chvilku dát do klidu. Ten jsme mu ale nedopřáli a rovnou pustili na test, který dopadl tak, jak vidíte.
Nechali jsme tedy SSD chvíli odpočinout (v nečinnosti si nejspíše sám provádí svou vlastní údržbu) a po chvíli provedli test znovu, na grafu níže je to červená křivka (ta je pro čtení, hnědá je zápis). Test dopadl vlastně ještě hůře než test první, křivka je sice hladší, ale SSD má na víc. Nicméně do specifikace se vejde, a to tak akorát. Možná právě s tímto scénářem specifikace počítá jako s typickým. Provedli jsme ještě v Intel SSD ToolBoxu Secure Erase, což by mělo dostat SSD do téměř továrního nastavení (s výjimkou hodnot ve S.M.A.R.T.) a výsledek ukazují modré křivky:
Ten dopadl už téměř na výbornou, SSD ukázal, co v něm je, rychlost čtení překročila 240 MB/s, zápis zůstal s drobnými výkyvy lehce nad 110 MB/s. Toto je vlastně scénář výrazně lepší, než s jakým počítá specifikace. Protože se ale SSD během práce v těchto rychlostních hodnotách nedrží, je specifikace trochu konzervativnější. Srovnejme si tedy tento ideální scénář se 64GB Kingstonem SSDNow V+100:
Zde je vidět, že Kingston poskytuje každopádně vyšší rychlost zápisu. Rychlost čtení u Intel SSD překonává Kingstona jen proto, že měla zrovna náladu překročit specifikaci, jinak by byla rychlost zhruba o 20 MB/s nižší.
Pro pořádek ještě graf pevného disku z předchozí recenze:
Oba SSD jsou svými rychlostmi daleko nad 2TB RE4-GP Westernem. Urychlovat tedy bude co.
CrystalDiskMark
V rychlosti ještě rozdíl v práci všech tří úložišť samostatně:
![]() |
![]() |
![]() |
Intel SSD 311 Larson Creek 20GB | Kingston SSDNow V+100 64GB | Western Digital RE4-GP 2TB |
---|
Nelze si nevšimnout jednoho výrazného rozdílu mezi Intel a Kingston SSD: Intel díky schopnosti zpracovat až 32 příkazů současně umí vygenerovat hodně dobrou rychlost i při práci se 4kB bloky, pokud se mu to umí náležitě říci. Kingston touto funkcí vybaven není. Samozřejmě co se maximální rychlosti týče, vede Kingston.