Testy, 1 disk: HD Tach RW, kopírování dat
Kapitoly článků
HD Tach RW
AMD SATA Driver
Hned první obrázek naznačuje, v jakém duchu se budou táhnout screenshoty z HD Tach RW. Zkrácení na 32 GB nám odhalilo i jemné detaily křivky přenosové rychlosti, která jasně ukazuje, že svižnost ploten je i v nejrychlejším místě (tedy na vnějším okraji) hluboko i pod skutečnou propustností 3Gbitového, natož 6Gbitového SATA. Ostatní naměřené hodnoty (zátěž CPU, přístupová doba) jsou spíše záležitostí chybové tolerance při měření.
AMD RAID Driver
Nejinak je tomu i při použití RAID ovladače, nicméně si můžete všimnout, že RAID ovladač podává přeci jen trochu svižnější výkon, co se týče propustnosti rozhraní („Burst Speed“). Názorně si to můžeme ukázat na těchto dvou srovnávacích obrázcích (SATA driver poznáte podle toho, že v názvu disku je na obrázcích mezera, anebo prostě podle toho, že je na obou těchto obrázcích modrou barvou).
Kopírování velkých souborů
Ve správci souborů FAR Manager s nainstalovaným pluginem FileCopyEx se podíváme na „odstup teorie od praxe“. Něco nám řekl HD Tach RW, ale něco jiného bude skutečná činnost generovaná uživatelem. V tomto testu budeme sledovat práci s velkými soubory (konkrétně kopírování dvou „DVD ripů“ čili převážně velké soubory
3Gbit/s SATA
6Gbit/s SATA
Nenechte se zmást 7MB/s rozdílem čtení u 3Gbit/s a 6Gbit/s SATA, jde spíše o chybovou teoleranci při měření (zobrazovaná rychlost osciluje a jak se ji povede zachytit, taková je). Nekoukejte ani na časy kopírování, protože občas se systém rozhodl něco dělat na systémovém disku, čímž zbrzdil proces práce umístění, které nás v testu nezajímá. A už vůbec se nenechte zmást jednotkami Mb/s, protože autor pluginu měl určitě na mysli megabajty (MB/s), ne megabity (akorát to napsal jinak, než je zvykem).
Zkrátka a dobře sledovat rychlosti čtení a zápisu souvislých bloků dat nemá moc smysl, protože tady žádný znatelný rozdíl mezi 3Gbitovým a 6Gbitovým SATA opravdu nenajdeme. A tak se pojďme podívat na test, kde bychom se nějakého rozdílu dočkat mohli, tedy práce s větším množstvím menších souborů.