Testy, RAID 1 (Mirror): HD Tach RW, kopírování dat
Kapitoly článků
Protože máte ještě v živé paměti práci jednoho disku, záměrně se nejprve podíváme na práci RAID 1, tedy zrcadleného svazku. To je situace, kdy se se dvěma disky pracuje jakoby úplně stejně, tedy na oba disky se na identická umístění ukládají identická data, aby v případě, že jeden „odejde“, jste nepřišli o data. Zápis dat se tedy provádí na oba dva disky současně a v ideálním případě by se mělo jednat o stejnou rychlost, jako když se pracuje pouze s jedním diskem. Prakticky může být rychlost nepatrně nižší, nemůže však být vyšší (rychlost bude vždy odpovídat rychlosti nepomalejšího z disků, pokud by byly různě rychlé). Čtení se však dá teoreticky urychlit (a prakticky se s tím na lepších řadičích setkáte). Protože jsou na obou discích stejná data, je možné číst z obou současně, ale u každého disku být jakoby „o krok napřed“ a číst tak vlastně paralelně (pro ilustraci např. je-li požadavek na přečtení bloků 11 až 20, je možné z jednoho disku číst bloky liché a zároveň z druhého sudé a systému předat výsledek, který bude stejný jako čtení tohoto úseku dat z jediného disku, neboť počítáme s tím, že na obou discích jsou stejná data). Prakticky je taková situace trochu složitější, protože to, jaká data budeme číst, ne vždy víme natolik dopředu, abychom mohli „paralelně přednačítat“ z obou disků a urychlit tak proces. Sami na obrázcích uvidíte, jak se k tomu staví čip AMD SB850 a jeho RAID ovladač (zde ani jiný uvažovat nebudeme, diskové pole děláme na nižší úrovni, nikoli na úrovni operačního systému).
HD Tach RW
V podstatě se dozvídáme totéž, co při práci s jedním diskem. Můžeme si to názorně ukázat na srovnávacím grafu práce jednoho disku jak na 6Gbitovém, tak na 3Gbitovém rozhraní:
Rozdíly mezi prací jednoho disku a prací celého zrcadleného svazku jsou minimální, zpomalení je z tohoto úhlu pohledu takřka neznatelné. Drobné ano, ale o nic vážného nejde.
Kopírování velkých souborů
3Gbit/s SATA
6Gbit/s SATA
Pro zajímavost porovnejme s prací jednoho disku (na témže ovladači):
3Gbit/s SATA (jeden disk)
6Gbit/s SATA (jeden disk)
Kdybychom si nehráli tolik na toleranci chyby při měření, asi bychom mohli u práce 6Gbitového rozhraní říci, že čtení se přeci jen trošku zrychlilo (o nějakých 5 MB/s), zápis se velmi nepatrně zpomalil (o 1 MB/s). To jsou čísla, která v benchmarku v HD Tachu nenajdete, protože HD Tach měří opakovaným čtením/zápisem, aby eliminoval ojedinělé výkyvy a nedělá tedy ve skutečnosti „souvislé čtení/zápis“, o čemž je ale přesně druhý test kopírování dat ve správci souborů, kde už se rozdíly v konfiguraci projevit mohou. Rozhodně jsou to ale čísla pozitivní, tím spíše u zápisu, kde je zpomalení opravdu velmi malé, až neznatelné. Kdyby chtělo být ještě čtení o poznání rychlejší, křičeli bychom „hurá“ :). Než ale budeme moci prohlásit, že přidání druhého disku pro zvýšení bezpečnosti dat nezpomaluje v této situaci práci, podíváme se na simulované praktické testy v PCMark Vantage…