Testy - HD-Tach RW
Kapitoly článků
Dnes jsme do testů poprvé zařadili poslední dobou hodně populární ATTO Disk Benchmark, to proto, že za nedlouho se začneme více věnovat testům SSD a právě ATTO Disk Benchmark poměrně srozumitelným způsobem ukazuje rozdíl mezi prací s malými a velkými bloky dat. Navíc má jednu sympatickou vlastnost: eliminuje se zde efekt seeku u pevných disků, protože pevné disky testuje stejně jako SSD sekvenčním čtením/zápisem, jen prostě používá různou velikost bloků při požadavcích na disk.
Tento test jsme stejně jako i další testy mírně zkomplikovali. U pevného disku je totiž, jak jistě víte, jiná rychlost přenosu dat na začátku disku (na vnějším okraji ploten, kde je obvodová rychlost nejvyšší) a jiná ke konci disku (na vnitřní straně, kde je obvodová rychlost nejnižší a také se tam vejde méně dat). Rozdělili jsme tedy celou kapacitu disku na dva oddíly, přičemž druhý oddíl začíná zhruba na 300. GB od konce (oba disky byly rozděleny úplně stejně). Jinými slovy druhý test se nekonal v nejrychlejší části disku, ale zhruba v místě, kde dosahuje dvou třetin své kapacity.
A aby toho nebylo málo, ještě navíc jsme oba disky testovali ve dvou různých režimech: tichý (kdy je pohyb hlaviček pomalejší a přístupová doba tím pádem vyšší) a hlučnější (hlavičky se pohybují tak rychle, jak jen dovedou, přístupová doba je tedy nejlepší možná, ale zase je disk již při takové práci o poznání slyšitelnější).
HD Tach RW
|
K testu HD-Tachem je potřeba nejprve něco každopádně dodat. Ten byl totiž jako jediný změřen „trochu nečestně“, každý disk měl totiž jinak nastavenou akustiku. Jak již bylo řečeno v úvodu, když mají oba Accoustic Management vypnutý, u 16MB verze to znamená nižší výkon a hluk, u novější 32MB verze to naopak znamená vysoký výkon a také vyšší hluk. A právě u tohoto testu byl u obou Accoustic Management vypnut, jak se věci mají, jsme zjistili až později a protože je tento test obrovsky náročný na čas, již jsme jej neopakovali.
WD10EACS (16MB)
WD10EADS (32MB)
Jak si však můžete všimnout na obrázcích, projevilo se to v podstatě jen na přístupové době (a to skutečně znatelně). 16MB verze má (téměř) shodnou křivku čtení i zápisu, 32MB verze má „chlupatější“ zápis a s postupující kapacitou už nedosahuje stejné rychlosti jako čtení.
Abyste to lépe viděli, můžete se mrknout na srovnání na jednom obrázku při přepínání pohledů. Od pohledu jde uvnitř o stejný hardware (křivky čtení mají „schody“ téměř jak přes kopírák včetně různých „výstupků“), ale novější 32MB verze má to čtení přeci jen nějaké horší.