Testy: kódování videa a zvuku
Kapitoly článků
Avidemux 2.5.1: kódování videa s x264
U tohoto testu jsme narazili na první problém tak velkého množství jader k dispozici. Používáme obvyklé nastavení jako u jiných testů, tentýž zdroj videa, zkrátka všechno stejné jako doposud. Když však proběhl test kódování za pouhé necelé dvě minuty (1:52), napadlo nás, že tak rychlý Core i7 980X opravdu být nemůže, když čtyřjádrový (8vláknový) Core i7 920 na 2,80 GHz se s tím babral čtvrt hodiny. Nízká byla také zátěž procesoru, kdy sice pracovalo všech šest jader, ale fyzicky jen na šesti vláknech a ještě všechna zhruba napůl, takže stejně si víc jak ¾ procesoru válelo šunky (pardon, tranzistory). Důvodem, proč šest vláken nedělalo vůbec nic, je technologie Core Parking ve Windows 7, to ale rozebereme až za chvilku.
Když jsme si takto vytvořené video pustili, byla výsledkem krásná zelená plocha po celou dobu přehrávání. Tu vytvořit tak rychle skutečně není žádný problém, ale odkud se vzala? Jednoduše jsme přehlédli, že Avidemux 2.5.1 už při otevření videa viděl jen zeleno a toto zeleno prostě překódoval do H.264. Napadlo nás velice rychle, kde je zakopaný pes a opravdu se to potvrdilo: Avidemux 2.5.1 je stavěný na maximálně 8 vláken. Jakmile má k dispozici víc, otevře místo videa zeleno.
Pokud ale nastavíme před otevřením napevno 8 vláken…
... a pak teprv otevřeme video, je to v pořádku.
Pak už stačí nastavit počet vláken zpět na 12 (nebo na autodetekci) a pustit kódování. Proběhne v pořádku a i zátěž vypadá rozumně:
Zkrátka a dobře kódování ještě pro srovnání proběhlo na Avidemuxu 2.5.1, ale na příště už budeme muset používat Avidemux 2.5.2, který tímto neduhem netrpí. Výsledky však nejsou srovnatelné (i přesto, že je použit stejný skript), protože s Avidemuxem 2.5.2 je kódování rychlejší, Core i7 980X to zvládne za 7 minut 36 sekund, tedy o zhruba minutu a půl rychleji než s Avidemuxem 2.5.1, jehož výsledky jsou zaneseny do grafu:
Poprvé jsme pokořili hranici kódování deseti minut.
OggDropXPd
Tento test zařazujeme čistě pro zajímavost, jak si dvanáctivláknové monstrum poradí s úlohou, která využívá jen zlomek možností procesoru:
Výsledek je všeříkající: Core i7 980X je nejlepším procesorem i pro jednovláknové aplikace. Sice se pro danou činnost jedná o zbytečný luxus, ale i s takovými aplikacemi je potřeba počítat, a to v míře nikoli zanedbatelné. V tomto smyslu by se dalo trochu vytknout technologii Turbo Boost, že ze šestjádrového procesoru při zátěži jen jednoho jádra nevyždímá víc. To se ovšem dá v tomto případě pořešit nastavením v BIOSu, u Extreme procesorů je totiž možné s limity Turbo-Boost hýbat.