WinRAR 2.91 a Windows 7 Core Parking
Kapitoly článků
WinRAR je typický zástupce aplikací, které umí využívat vícejádrových procesorů, ale ne moc. Taková aplikace má ve Windows 7 ve výchozím nastavení jednu citelnou nevýhodu: brzdí ji technologie Core Parking (ukazuje se v plné kráse právě ve Windows 7 a Windows Serveru 2008 R2). Bohužel je takových aplikací celkem dost a patří sem i nemálo her. Po internetu různě najdete informace o tom, že když ve Windows 7 Core Parking vypnete, dojde ke zrychlení. My si to nyní názorně ukážeme právě na WinRARu, na nějž už je 12 vláken opravdu hodně.
Nejprve si v rychlosti něco o technologii Core Parking povíme. Systém Windows 7 si hlídá zátěž, kterou aplikace generují na procesoru. Navíc díky této technologii systém ví, která viditelná vlákna (tvořená HyperThreadingem) patří do společného jádra a dokonce i které jádro je na jiném kousku křemíku než jiné jádro, a to jak v rámci socketů (má-li jich počítač víc), tak i v rámci jednoho procesoru (jistě víte, že mnohé procesory zvláště u Intelu sestávají ze dvou kousků křemíku, u AMD to bude poprvé s osmi– a dvanáctijádrovými Opterony). Core Parking se stará o to, aby bylo zatíženo co nejméně jader, pokud to aplikace vyloženě nepotřebují. Implementace je každopádně divná a ve WinRARu je to vidět velice pěkně, protože je to jednak aplikace, která dvanáct virtuálních jader nedokáže ani náhodou zaměstnat naplno, a hlavně zátěž, kterou WinRAR generuje, je při benchmarku relativně neměnná.
V případě Core i7 980X technologie Core Parking zjistí, že WinRAR nepotřebuje zdaleka tolik vláken, kolik jich je k dispozici. Přidělí mu jich tedy šest, a to takto:
Všimněte si také výsledku benchmarku: zhruba 3,65 MB/s. Následně jsme technologii Core Parking vypnuli (jak na to, se dozvíte na videu a podrobněji na konci této strany) a spustili test znovu. Žádná jádra (vlákna) se nyní „neparkují“ a systém WinRARu propůjčí všechna, ať si s nimi dělá, co chce. A WinRAR dělá:
Vzrostla jednak celková zátěž procesoru, ale hlavně se to projevilo na výsledku: skoro 5 MB/s oproti 3,7 MB/s v předchozím případě. To je nárůst výkonu o pěkných 35 %. A jak je na tom spotřeba? To už se dozvíte v následujícím videu, které začíná s technologií Core Parking zapnutou (výchozí stav), pohledem na spotřebu sestavy v klidu, průběhem testu WinRARu, pohledem na spotřebu v této zátěži a následně totéž s vypnutím Core Parkingu.
Sami vidíte, že spotřeba sestavy v klidu se zapnutým Core Parkingem osciluje kolem 80 W (včetně grafiky ;-), s vypnutým Core Parkingem je to v průměru zhruba o 3 až 5 W víc. Nás ale zajímá zátěž a ta je se zapnutým Core Parkingem v tomto případě někde kolem 150 W a s vypnutým zhruba 155 až 156 W. Nárůst spotřeby je tedy pouze o 6 %na sestavu v klidu a 3 % v zátěži, což se vzhledem k nárůstu výkonu 35 % skutečně může vyplatit.
Ještě vám dlužíme, jak se Core Parking vypíná. Vlezte do registru a do větve:
Najděte tam položku
Po změně této hodnoty restartujte počítač, aby se změny projevily. Vrácením zpět na hodnotu 100 (0x64) technologii opět zapnete (zase se to projeví až po restartu). Počítejte s tím, že když tohle provedete na notebooku, můžete tím snížit výdrž baterie. Účelem Core Parkingu je totiž mimo jiné nepotřebná jádra nezaměstnávat a tím šetřit energii. V desktopu to ale skoro nepoznáte.