Testovací konfigurace
Kapitoly článků
U testovací konfigurace se na chvilku zastavíme, protože je potřeba provést jednu věc: upgrade BIOSu (ten ostatně vyžadují prakticky všechny desky, které by chtěly tento procesor podporovat). Má to jeden velký háček, minimálně v případě desky, kterou jsme na testování měli od Intelu zapůjčenou my: bez starého procesoru BIOS nezaktualizujete. S postupnou integrací všeho možného do procesoru totiž nastává situace, kdy vy vlastně výměnou staršího čtyřjádrového Core i7 za nový šestijádrový Core i7 980X měníte de-facto kus původně severního můstku čipsetu, konkrétně paměťový řadič za nový vyráběný 32nm procesem. Změn by v něm asi nemělo být co do architektonické části příliš, každopádně deska se starým BIOSem a s tímto novým procesorem vůbec nenaběhne a chová se, jakoby nerozuměla právě pamětem, nebo je vůbec neměla. Není tedy ani šance s novým procesorem a starým BIOSem do desky nový BIOS dostat, potřebujete k tomu každopádně starý procesor, deska běží s novým 32nm šestijádrem až po upgradu. Ne, že bychom předpokládali, že si hnedle nové šestijádro objednáte, ale pokud si budete skládat nový počítač sami z nakoupených komponent a nemáte starý Core i7, raději dejte prodejci vědět, ať vám BIOS v desce před expedicí zaktualizuje (prostě ať prověří, že je deska „32nm/6core ready“). S novými procesory by měly být správně kompatibilní všechny desky se socketem LGA1366, je to jen věcí BIOSu a tedy podpory ze strany výrobce. Tuto podporu přislíbili všichni přední tvůrci, od Intelu přes ASUS, Gigabyte a MSI až po Foxconn, Biostar a další.
My jsme tedy dostali na testy desku Intel DX58SO, se kterou jsme testovali již dřívější LGA1366 Core i7 procesory. K tomu jsme měli opět trojici 1GB paměťových modulů Qimonda DDR3-1066 CL7, výbavu doplnil Radeon HD 3850, 2TB Western Digital RE4-GP (se 64GB systémovým oddílem) a zdroj Fortron FSP400-60THN-P (400W).
Coby operační systém byl použit Windows 7 x64. WEI (česky „index uživatelských zkušeností se systémem Windows“) se však ani s tímto procesorem nevyhoupl na hranici 7,9 bodů (těsně). Stačí jen trochu poškádlit limity Turbo Boostu a jste tam.
Malá odbočka: Asi víte, že děláme test spotřeby procesorů měřením spotřeby celé sestavy v situaci, kdy v ní není grafika. Deska však neumí bez grafiky naběhnout a tak jsme to doposud řešili vyjmutím grafiky při uspaném PC, po probuzení si systém všiml, že grafika chybí a poslušně pokračoval bez ní. Jenže nový BIOS v DX58SO z nějakého důvodu zneschopnil funkci probouzení z uspání, což nám situaci mírně zkomplikovalo (šlo o beta BIOS, takže se to dá omluvit). Pochopitelně jsme se tím nenechali odradit a i tak došlo na měření spotřeby bez grafiky. V duchu hesla „když to nejde v narkóze, tak to půjde při plném vědomí“ … tohle doma opravdu nezkoušejte ;-).