TSMC zainvestuje $10 miliard do 16/20nm výrobních kapacit
Přesto, že TSMC nemá příliš zákazníků, kteří by měli zájem o 20nm výrobu (důvody vysvětlila ARM, podle níž se v případě ARM SoC bude 20nm proces využívat jen v segmentu high-endových smartphonů / tabletů a to navíc po poměrně krátkou dobu), dokázala v něm otočit velmi zajímavé peníze. TSMC tento proces nacenila velmi vysoko, čímž odradila většinu menších výrobců, a tak se z něj stalo high-endové zboží pro zákazníky ochotné platit.
Málokoho asi překvapí, že tahounem je Apple, jehož iPhone 6 a iPhone 6 Plus právě 20nm čip obsahují. Díky tomu se podařilo zvýšit příjmy o 29 a zisky dokonce o 47 % oproti stejnému období loňského roku. Pokud bychom srovnávali s předchozím kvartálem, hovořili bychom o 14- a 28% nárůstu.
Mark Liu, spolu-CEO TSMC (na snímku) potvrdil, že společnost zainvestuje částku odpovídající více než deseti miliardám amerických dolarů do dalšího rozvoje; valná část půjde na rozšíření výrobních linek a část na vývoj 10nm procesu. Rozšíření se bude týkat linek, které lze použít na výrobu 20- i 16nm produktů, protože v aktuální hantýrce TSMC není její 16nm proces nic jiného než 20nm obohacený o technologii FinFET.
V souvislosti s 10nm výrobou byl Liu optimistický, jak je ostatně u TSMC tradicí. Zmínil přípravu prvních čipů na konci roku 2015 a zahájení sériové výroby ve velkém v průběhu roku 2016. Asi není třeba zdůrazňovat, že se tyto výhledy netýkají klasických procesorů nebo grafických čipů. Jak je poslední dobou zvykem, na varianty výroby vhodné pro tyto produkty dochází zhruba rok po zahájení sériové výroby mobilních (ARM) SoC, které mají s ohledem na zajímavější finanční stránku prioritu.