TSMC zatím nemá jasno, z čeho a jak vyrobí <10nm čipy, ale už na tom pracuje
Již víme, že TSMC plánuje spustit masovou výrobu na 16nm procesu někdy kolem zimy 2015/2016; v souvislosti s 10nm procesem bývá zmiňován přelom roku 2016/2017 (většinou bez bližšího upřesnění toho, zda již půjde o sériovou výrobu, rizikovou výrobu nebo předprodukční vzorky) a další generace, „pod-10nm“ je chystaná na rozmezí let 2017-2019.
Podle jednoho z ředitelů TSMC má již společnost funkční tým, který má tento krok na starost. Situace je ale odlišná, než u příprav na dosavadní výrobní procesy. Doposud byl základ jasný a výrobce se jen rozhodoval, zda pro konkrétní variantu procesu zvolí technologickou výbavu od jednoho nebo druhého dodavatele, zda použije tu či onu architekturu tranzistorů, to či ono dielektrikum… zkrátka zda do toho koláče bude lepší dát mandle, nebo rozinky. Nyní ale TSMC musí řešit, z čeho ten koláč vůbec bude, čím ho vyrobí a kdo jí na něj dodá suroviny.
Například Intel už potvrdil, že jeho 7nm proces nebude stát na křemíku. Samsung už o 7nm výrobě také mluvil a jasné je minimálně to, že nevzejde z FinFET tranzistorů (základ pravděpodobně také nebude křemíkový; přinejmenším ne čistě křemíkový). TSMC sice má tým, který debatuje o tom, na jakých základech proces postaví, ale konkrétní řešení zatím nevzniká.
Společnost si je ale jistá, že ani tento velký krok nezpůsobí zdržení a v žádném případě nezpomalí Mooreův zákon. TSMC má ale pozoruhodnou schopnost tvrdit, že voda teče nahoru, i přesto, že již řadu let všichni vidí opak. Cyklus příchodu nových procesů je stále delší, jejich přínosy stále menší a to dále souvisí s faktem, že jejich „nanometrové“ názvy už dávno neodrážejí skutečné fyzikální vlastnosti jednotlivých procesů, ale jde jen o marketingové značky, které se snaží vyvolat dojem většího než skutečného pokroku.
16nm proces TSMC bude ve skutečnosti mírně vylepšeným 20nm procesem (který ani sám o sobě není skutečně dvacetinanometrový), 14nm proces Intelu je ve skutečnosti přejmenovaným 16nm procesem a 14nm proces Samsungu je výrazněji vylepšený - přesto stále v základu 20nm proces. Za předpokladu, že si všechny vstupní parametry řádně přiohneme tak, aby odpovídaly námi přiohnuté definici Mooreova zákona, jej dodržet půjde. Ve zprávě pro investory a akcionáře to jistě bude vypadat dobře. Reálně je ale dodržení Mooreova zákon mimo možnosti současných technologií.
Těmto tématům jsme se věnovali již před několika lety - já ve spojitosti s přeznačováním výrobních procesů v roce 2011, David předloni na jaře v souvislosti s odklonem od Mooreova zákona. Oba tyto články najdete zde: