Ex-úřednice ministerstva: Intel postaví jen prázdnou továrnu, nemá zákazníky
V březnu letošního roku byla Intelu schválena dotace z fondů CHIPS Act ve výši $8,5 miliard ještě obohacená o 25% daňovou úlevu a možnost výhodné půjčky do částky $11 miliard.
- Intel - $8,5 miliard
- Samsung - $6,6 miliard
- TSMC - $6,6 miliard
- Micron - $6,1 miliard
- GlobalFoundries - $1,5 miliard
- Microchip - $162 milionů
- BAE - $35 milionů
V žebříčku podle výše dotace se tak Intel dostal na první místo, ostatní velcí hráči na poli polovodičové výroby získali maximálně v rozmezí $6-$7 miliard.
Krom toho ještě Intelu nejspíš vznikl právní nárok na $3,5 miliardy dolarů (podle některých zdrojů lze nárokovat $3 miliardy) v důsledku zrušení projektu Pentagonu. Ten měl Intelu zadat výrobu v hodnotě právě $3,5 miliard, z čehož by $2,5 miliardy uhradil sám a $1 miliardu hradilo ministerstvo. Později však Pentagon z projektu vycouval a ministerstvo bylo nuceno hledat prostředky k uhrazení již vzniklého právního nároku Intelu.
Mezi tím se však ekonomická situace Intelu začala citelně zhoršovat, výsledky za druhý kvartál přinesly ztrátu $1,65 miliardy a ohlášeno bylo rozsáhlé propouštění. Tyto události vyvolaly obavy, zda bude Intel dotaci schopný stanoveným způsobem využít a v září došlo k pozastavení její výplaty.
CEO Intelu Pat Gelsinger nyní v rozhovoru pro The New York Times vyzývá, aby byly prostředky Intelu co nejdříve vyplaceny, ještě před volbami:
Říkám prostě: „Dokončeme to.“ Přistoupili jsme o oboustrannému vyjednávání. Pochopitelně to chceme dokončit před volbami, které jsou již za dveřmi. --- Pat Gelsinger, Intel CEO |
Redakce The New York Times požádala o vyjádření Caitlin Legacki, bývalou vysoce postavenou úřednici ministerstva (Commerce Department), kde pracovala jako starší poradkyně v kanceláři ministryně. Podle Legacki panují obavy, že Intel není schopný poskytnuté dotace smysluplně využít, neboť nemá pro své továrny zákazníky:
Intel vezme peníze z CHIPS Act, postaví jen prázdnou továrnu a nikdy ji neotevře, protože nemá zákazníky. --- Caitlin Legacki, Caitlin Legacki Communication |
Intel skutečně nemá zákazníky ani pro stávající továrny, problém tkví i v odkladech procesu Intel 18A, na kterém chtěl Gelsinger zakázkovou výrobu postavit.
Co se týče procesu Intel 18A, musel Intel zrušit výrobu procesorové dlaždice Lunar Lake (4+4 jádra), která měla vzniknout na tomto procesu, a přesunout ji na 3nm proces TSMC. Zakázky odřekl i Broadcom, který měl tento proces využít - výtěžnost však byla natolik špatná, že dal přednost linkám společnosti TSMC.
Intel věří, že v příštím roce reálně výrobu spustí, vydat by měl 18A procesor Panther Lake, přinejmenším v mobilní variantě. Výroba malé mobilní dlaždice, která nese jen několik procesorových jader s cache, má však na výtěžnost podstatně nižší nároky než výroba monolitických SoC, o které by měla zájem většina externích zákazníků. Kdy dojde k reálnému využití stávajících 18A kapacit Intelu, tak není jasné, natož zda dojde na objemy, ke kterým by byla potřeba další továrna postavená z dotací CHIPS Act.