USA hledá způsob, jak regulovat výrobu čipů Huawei u TSMC
Spojené státy americké pokračují v dlouhodobém boji se společností Huawei. Z historie této války stojí za vypíchnutí dva milníky. Jednak boj na poli inftrastruktury 5G sítí, kterou Huawei plánovala vybudovat v řadě zemí po celém světě (a USA představitele těchto zemí přesvědčovala o nebezpečí takového záměru) a jednak na poli komponentů pro mobilní telefony Huawei. Tam USA znemožnila americkým firmám dodávat Huawei hardwarové i softwarové komponenty. Proti tomuto banu nakonec zasáhl prezident Donald Trump a umožnil některé dodávky realizovat, protože škody způsobené americkým firmám by dosáhly výše mnoha miliard dolarů. Přesto se skupina senátorů snaží tyto výjimky zrušit.
Z pera amerických úředníků již před zhruba měsícem vzešel návrh, který by podmiňoval výrobu čipů pro Huawei licencí ze strany USA. Konkrétně by to fungovalo tak, že (např.) TSMC - vzhledem k tomu, že využívá i hardwarové a softwarové nástroje vyvinuté z USA - byla zavázána vyrábět čipy pro Huawei jen když jí k tomu USA udělí licenci. V praxi to znamená, že kdyby TSMC (nebo jakýkoli další výrobce) toto pravidlo stanovené USA odmítl, hrozilo by mu, že USA zakáže americkému výrobci dodávat komponenty TSMC. To by výrobci čipů způsobilo výrazné problémy.
Podstatné je, že když byl tento návrh před měsícem předložen, americký prezident Donald Trump jej odmítl podepsat. Nebylo to překvapivé. Po zkušenostech se zákazem dodávek komponent, který poškodil americké firmy a Huawei skokově zlepšil finanční výsledky v důsledku solidarity čínských zákazníků, je Trump výrazně opatrnější.
Podle amerických analytiků by schválení návrhu mělo drastičtější dopady na Ameriku než na čínskou Huawei. Lze očekávat, že stejně jako předchozí ban vedl ke zvýšenému využití dodávek ze strany čínských firem a ztrátě významného zákazníka pro americké firmy, tak by i tento krok způsobil zvýšení investic čínskou vládou do vlastních výrobních technologií. Čína v současnosti disponuje 14nm procesem a TSMC zůstává již jen zhruba generační náskok v podobě 7nm výroby a jejích derivátů.
Podle exkluzivních informací Reuters se však popsaný návrh (nebo jeho upravená verze) znovu vrací do hry. Autoři návrhu se snaží využít koronavirové krize a vypjatých vztahů s Čínou k opětovnému pokusu o prosazení zásahu. Jedno se však musí uznat. Zatímco prostý ban na dodávky komponent ze strany amerických firem ohrožoval americké firmy přímo, v případě regulace výroby je využit určitý buffer, kterým je TSMC. Primárním ohroženým subjektem by se tak stal Tchajwanská TSMC, které by klesly zisky jak v případě omezení výroby pro Huawei, tak v případě neakceptování licence ze strany USA, která by na čas zastavila vznik nových výrobních linek, na kterých se podílejí právě firmy z USA. Teprve sekundárně by utrpěly americké firmy dodávající tyto komponenty, nebo americké firmy využívající nových linek (AMD, Apple, Nvidia, Intel, Qualcomn, Broadcom atd.).