V Japonsku vzniká automatická AI továrna na 2nm čipy
Cílem je v severní části země postavit továrnu, která bude s pomocí robotů a AI technologií plně automatizovaná. Společnost Rapidus Corporation, která za projektem stojí, si od tohoto řešení slibuje lukrativní zakázky na výrobu AI akcelerátorů. Ty by podle vlastních projekcí měla získat zejména díky až dvoutřetinovému zkrácení dodacích lhůt oproti TSMC a Samsungu.
Stavba továrny se blíží ke zdárnému konci, kompletní by měla být v říjnu letošního roku. Nástroje pro EUV litografii jsou již objednané a dorazí v průběhu prosince. V příštím roce (2025) plánuje společnost rozběhnout výrobu na úrovni prototypů. Plnohodnotná sériová výroba se však neočekává dříve než v roce 2027.
High-NA EUV skener (ASML)
Automatizace a nasazení AI by mělo urychlit tzv. back-end proces výroby, který zahrnuje spojování, pouzdření a testování, což jsou úkony, při kterých je dosud široce využívaná lidská pracovní síla (front-end je poměrně silně automatizován již nyní). Je však nutné dodat, že i ostatní výrobci nasazují automatizaci tak rychle a v takovém rozsahu, jak je to možné (bez negativních dopadů na kvalitu a spolehlivost výroby). Je tedy otázkou, zda i v případě zdárného dokončení a spuštění výroby v roce 2027 bude náskok Rapidus Corporation takový, jaký se ve srovnání se stávajícím stavem TSMC a Samsungu jeví dnes.
Problém však může nastat i dříve. Rapidus k dosažení cíle potřebuje částku asi 5 bilionů jenů (~$34 miliard, což podle kalkulátoru vaclavaky.cz odpovídá asi 2,23 milionům vozů Škoda Fabia nebo 9,39násobku majetku Andreje Babiše). Necelou pětinu má schválenou v podobě dotace od japonské vlády (přičemž pro spuštění výroby prototypů spotřebuje z celkového rozpočtu 40 %, na rozběhnutí sériové výroby zbývajících 60 %), ale zda sežene i zbytek, zatím není jisté. Soukromí investoři zatím s podporou spíše váhají, společnost je nová a nejsou zkušenosti z minulých projektů, na jejichž základě by investoři mohli lépe zvážit rizika.