Velký únik specifikací Lunar Lake: Výroba u TSMC, vyšší TDP a bez jader v SoC
Nyní má Intel na trhu (poněkud přesčas) procesory vycházející z architektury Golden Cove. Toto velké jádro přišlo v rámci procesorů Alder Lake jako řada Core 12000 před více než dvěma lety. Přímým nástupcem Alder Lake měl být podle původních roadmap Meteor Lake s velkým jádrem Redwood Cove, ovšem zdržení znamenala vznik dvou dalších (půl)generací: Raptor Lake (Core 13000) a letošní Raptor Lake-refresh (Core 14000). Meteor Lake tak zůstal zpožděným produktem omezeným na úspornější část mobilního segmentu. Dorazit má 14. prosince.
Koncem příštího roku (2024) pak do desktopu přijde Arrow Lake s podstatně inovovanou architekturou (zatím se proslýchá, že většinu nárůstu IPC procesoru seberou snížené takty). Nasazen bude i v mobilním segmentu. Úsporná mobilní zařízení však má pokrýt tzv. Lunar Lake, o kterém bude dnes řeč. Velká jádra Lunar Lake se sice jmenují Lunar Cove (oproti Lion Cove v Arrow Lake) - mělo by však jít o variace téže architektury, v případě Lunar Cove optimalizované na spotřebu.
Proces: TSMC 3nm (N3P) namísto Intel 18A
Jak ukazují nově uniklé materiály, je dost možné, že ona optimalizace na spotřebu bude z nemalé části důsledkem využití procesu TSMC N3P.
Uniklé materiály k Intel Lunar Lake (potvrzují N3B proces TSMC)
Jde tedy o první produkt, u kterého máme v materiálech Intelu potvrzenou výrobu velkých jader u TSMC. Připomeňme, že ještě nedávno Intel tvrdil, že Lunar Lake bude prvním produktem využívajícím proces Intel 18A:
Intel oficiálně potvrdil použití procesu Intel A18 pro Lunar Lake (výše), to je však minulostí
Pokud jde o proces Intel A18, připomeňme zprávy, které o něm Intel vypouštěl v loňském roce a začátkem toho letošního:
- Výrobní proces Intel 18A je prý v půlročním předstihu oproti plánům březen 2022
- Intel: Do dvou let můžeme projít 7nm→4nm→3nm→20A→18A řadou procesů prosinec 2022
- Intel ohlásil dokončení vývoje procesů Intel 20A a 18A v předstihu březen 2023
Opět tak byly blíže realitě zprávy od neoficiálních zdrojů a leakerů, které koncem letošního jara varovaly před nepříliš použitelným stavem procesu (Výtěžnost procesu Intel 18A vzbuzuje obavy).
TDP: 8-30 wattů namísto 7-15 wattů
Donedávna se v kontextu Lunar Lake mluvilo o 7-15W TDP. To již není aktuální. Současné materiály počítají s 8W TDP pro pasivně chlazené modely a 17-30W TDP pro modely s aktivním chladičem.
TDP tak reálně začíná výše, než mělo podle původních plánů pro notebooky s aktivním chlazením končit. 30W TDP by samo o sobě nebyla nijak extrémní hodnota, nicméně pro procesor postavený na kombinaci 4 velkých a 4 malých jader, který má být specializovaný pro ultramobilní segment, to opravdu není málo.
Atomy z centrální (SoC) dlaždice zmizely
Zatímco s Meteor Lake Intel prezentoval přítomnost dvojice malých jader v centrální (SoC) dlaždici jako zásadní novinku, která má snížit spotřebu v situacích, kdy není vyžadován vyšší procesorový výkon (procesorová dlaždice pak může být vypnuta), v diagramu Lunar Lake žádná malá jádra v centrální (SoC) dlaždici znázorněna nejsou. Zda jejich přínos v Meteor Lake nebyl tak výrazný, jak si Intel sliboval - nebo zda za jejich vynecháním stojí něco jiného - prozatím nevíme. Méně pravděpodobný (byť ne úplně nemožný) je i scénář, ve kterém autor diagramu pouze malá jádra v centrální dlaždici opomněl namalovat.
Jisté nejasnosti zůstávají kolem kapacity L3 cache. Diagram uvádí „System Cache 8 MB“, ovšem tabulka modelů „12M“. Grafická dlaždice bude vybavena 8 „Xe“ bloky architektury Battlemage. V kontextu grafického jádra stojí za pozornost podpora přehrávání videa ve formátu h.266 (VVC).
Za pozornost stojí, že oproti Meteor Lake není grafická dlaždice oddělená od procesorové. Intel se de facto vrátil ke klasickému řešení používanému před dlaždicemi, kdy jeden kousek křemíku nese CPU+GPU a druhý funguje jako čipset (SoC). I to nasvědčuje variantě, že malá jádra ze SoC dlaždice skutečně zmizí.
Meteor Lake s integrovanými LPDDR5X, kterým se Intel pochlubil v září (Intel)
Novinkou pak bude integrace pamětí (16-32 GB) přímo na pouzdro čipu. Pokud vám je takové řešení povědomé, může to být tím, že jej Intelu ukazoval již na Meteor Lake (ovšem pouze jako vzorek).
YuuKi_AnS via Anandtech forums