Více pozitivní, nikoli však důvěryhodná zpráva
Kapitoly článků
Tu ale přichází zpráva údajně opět odkudsi z AMD, nejmenovaný zaměstnanec této společnosti prý vynesl cosi o srovnání s nejlepším šestijádrem Intelu, tedy Core i7 980X. V benchmarku zaměřeném na renderování 3D je prý osmijádrový „Bulldozer“ o neuvěřitelných 92 % lepší než Core i7 980X. Oba dva „úniky“ se liší natolik, že je v takové situaci těžké uvěřit jakémukoli z nich. Stačí se ale podívat na zdroj druhého a první začne být o 50 % důvěryhodnější.
Druhý únik nám k tomu ale přidává jednu zajímavou informaci navíc, což je ale ve stínu obecné důvěryhodnosti této zprávy celkem jedno. AMD prý hodlá znovu oživit platformu Quad FX, tedy dva procesory v jednom desktopovém PC (tenkrát to byla znouzectnost, AMD musela dokonce zpočátku počítat s čipsety Nvidie, příliš smyslu nám to ale nedává ani dnes).
Dejme tomu, že bychom se drželi toho méně uvěřitelného zdroje a že by byl nejrychlejší osmijádrový „Bulldozer“ opravdu dvakrát tak rychlý než nejrychlejší šestijádrový „Nehalem“ (Core i7). Hovoří se o tom, že osmijádrový „Bulldozer“ poběží na frekvenci někde od 3,4 do 4 GHz. Zkusme (na rozdíl od zdroje tohoto drbu) AMD „nefandit“ a řekněme, že to bude na 3,8 GHz. Jednoduchým výpočtem, který by se od reality lišil v několika drobných tolerancích, jež můžeme nyní zanedbat, dojdeme k závěru, že jedno jádro „Bulldozeru“ by bylo přibližně o 30 % rychlejší než jedno jádro Nehalemu na stejném taktu (počítáno včetně HyperThreadingu). To by pochopitelně znamenalo, že „Bulldozer“ by mohl být vhodným kandidátem i pro běh jednovláknových aplikací. Pokud by to „Bulldozer“ zvládal na nižších taktech, pak by jeho jádro bylo ještě efektivnější.
Důvěryhodnost této zprávy podkopávají dva fakty. Upozornil nás na ni v diskuzi pan Bohumil Federmann (kdo nezná, nechť se zeptá strýčka Googla) a pak zdroj této zprávy, server Scarletwhore.com (překládat to nebudeme ;-), působí po prolistování asi tak seriózně jako Blesk nebo Aha!. V neposlední řadě je s tímto tvrzením coby zdroj v podstatě sám. Autor tamních článků o AMD se rovněž nikterak netají s tím, že je AMD jeho oblíbenou společností.
Podstatně více se tak hovoří o situaci prvního „úniku“, podle níž by to vše bylo značně horší, neboť by stále převažovala rychlost jádra „Nehalemu“ při srovnání na stejných taktech (jádro „Bulldozeru“ by dosahovalo pouze 60 % rychlosti jádra „Nehalemu“ na stejném taktu, tento údaj ale raději neberte vážně, protože počítá s frekvencí „Bulldozeru“ 3,8 GHz, očekáváme, že to bude méně). Pak by AMD v podstatě jen imitovala Intel v dobách, kdy Intel uvedl Pentium 4 Extreme Edition (tlačila by rychlost vpřed pouze hrubou silou – taktem a počtem jader, nicméně on by tomu i pojem „Bulldozer“ celkem odpovídal).
Dost bylo řečí, počkejme si na nějaké věrohodnější informace. „Bulldozery“ by se měly začít ve velkém vyrábět údajně v dubnu, pak snad budeme moudřejší. Když to půjde dobře, mohlo by se něco zajímavého objevit už na CeBITu (ten je letos od 1. do 5. března).