Viking Modular SATADIMM - SSD v paměťovém slotu
19. srpna loňského roku uvedla firma Viking Modular Solution první SSD ve formě paměťového modulu. Tyto SSD se skutečně do paměťových slotů strkají, berou si z nich ale pouze napájení. Data putují klasicky přes Serial ATA (takže k „SSD paměťovému modulu“ vede SATA kabel, vypadá to tak trochu jako „DIMM na kapačkách“). Z toho celkem logicky vyplývá, že abyste mohli takovýto SSD používat, musíte mít nějaký volný paměťový slot. Většinou tomu tak bývá, ovšem nemusí to být pravidlem, zvláště v „nabušenějších sestavách“ se snadno setkáte se všemi paměťovými sloty obsazenými.
Možná se ptáte, jakou má vlastně toto řešení výhodu. Prakticky asi jen jednu a tou je nenáročnost na prostor, takový počítač ani nemusí mít pozice třeba pro 2,5″ SSD a podobně, ostatně tento produkt míří zejména do „enterprise“ segmentu. Moduly jsou v provedení pro DDR3 slot, pomocí tzv. „daughter boardu“ se k nim připojuje „malý velký kapacitor“ s napájecími obvody pro zajištění korektního zápisu dat v případě výpadku napájení, o solidní výkon se stará řadič SandForce SF-1500. Udávané rychlosti jsou až 260 MB/s, rozhraní 3Gbit/s SATA, nechybí funkce S.M.A.R.T. včetně teplotního čidla (to se mezi skutečnými paměťovými moduly může hodit) a NCQ pro zvýšení hodnoty IOPS (udávaná je až 30 000). Napájení, které si ze slotu bere, může být v rozsahu od 1,25 do 3,3 V (takže můžete klidně přetaktovávat paměti a zvyšovat napětí, SSD modulům to neuškodí). K dispozici jsou kapacity od 50 do 400 GB s MLC, eMLC, nebo i SLC čipy (v SLC jsou k mání kapacity do 25 do 200 GB).
Celou recenzi spočívající prakticky v měření 200GB modulu s MLC NAND flash čipy si můžete přečíst na serveru TweakTown, my z ní vybíráme srovnání v HDD testu PC Mark Vantage.
Při té příležitosti bychom se vás rádi zeptali, co si o SATADIMM SSD myslíte.